[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Ako vybrať matrac pri skolióze chrbtice u dospelých a ako sa lepšie vyspať?

Ako vybrať matrac pri skolióze chrbtice u dospelých a ako sa lepšie vyspať?

Trpíte skoliózou a nespí sa vám dobre? Zlepší váš spánok kvalitný matrac? Ako vôbec spoznáte, ktorý matrac sa pre vás hodí? Prinášame vám základné fakty o skolióze a jej súvislosť so spánkom.

Čo je skolióza chrbtice? 

Skolióza je ochorenie, pri ktorom dochádza k vychýleniu chrbtice do strany. Pre to, aby sme vám mohli toto ochorenie viac vysvetliť, je potrebné poznať niektoré fakty o našej chrbtici. Ale nebojte sa, zhrnutie bude krátke. Naša chrbtica nie je prirodzene rovná, ale tzv. dvojesovito prehnutá. Vďaka tomu sa správa ako pružina a tlmí nárazy pri chôdzi, behu a podobne. Skladá sa z 33 až 34 stavcov. Stavce sú rozdelené do jednotlivých častí – krčné, hrudníkové, driekové, krížové a kostrčové. 
 
Skolióza je často spojená s nezdravým otočením stavcov a vždy sa prejavuje tým, že chrbtica má dva oblúky. Jeden oblúk ju vychyľuje a ten druhý ju v inom úseku vracia späť, aby sa zachovala rovnováha. Dalo by sa povedať, že najväčší rozdiel zakrivenia chrbtice oproti normálu pri skolióze je, pokiaľ k vychýleniu dôjde v hrudníkovej časti. V tej chvíli chrbtica na jednej strane sťahuje rebrá, aby na ne na strane druhej tlačila. Vplyv ale toto ochorenie nemá len na kosti a svaly, častokrát aj utlačuje orgány. Jeho ťažké formy dokonca negatívne pôsobia na srdce a pľúca. 
 
Akú vekovú kategóriu skolióza postihuje? Rozvinúť sa môže u kohokoľvek. Nie je vzácnosťou skolióza chrbtice u dospelých, ale častejšia je u detí a teenagerov. 
  

Aké typy skoliózy existujú? 

Skoliózu môžeme rozdeliť podľa toho, pod akým uhlom dochádza k vychýleniu, koľko zakrivenia chrbtica pri tomto ochorení má alebo podľa toho, v akej oblasti sa krivka nachádza. Stretnúť sa môžeme so skoliózou driekovej a hrudníkovej chrbtice alebo s kombináciou týchto oblastí. Skolióza krčnej chrbtice je vzácna.  

Toto ochorenie je liečiteľné. Pri ľahkom postihnutí je odporúčané každý deň cvičiť špeciálne cviky. Ďalším variantom liečby môže byť pobyt na ortopedickom oddelení, kde prebieha rehabilitácia pod odborným dohľadom. Pokiaľ je vychýlenie chrbtice už znateľnejšie, pacienti dostávajú ortézu. V prípade ťažkej skoliózy je nutná operácia.   
 

Skolióza driekovej chrbtice  

Týmto typom sú najčastejšie postihnuté ženy. Spravidla dochádza k vychýleniu prvých driekových stavcov. Krivka, spôsobená týmto ochorením, nebýva väčšia ako 70°. Skolióza driekovej chrbtice vedie k rozvinutiu bolestí bedier v strednom veku.  
  

Skolióza hrudníkovej chrbtice 

Táto forma skoliózy je najčastejšia. Opäť viac postihuje ženy. Prejavom môže byť vyčnievajúca lopatka alebo asymetria ramien a pŕs. Často chodia práve kvôli týmto prejavom bez toho, aby vedeli, že sú spôsobené skoliózou. Krivka chrbtice v tomto prípade býva dlhá a postupne sa zhoršuje. Dokonca až jedna štvrtina ľudí, ktorá ňou trpí, končí s krivkou až 100°. 
 
Menej častým typom skoliózy je kombinácia týchto dvoch. Ľuďom, ktorých trápi tento typ ochorenia, často začne vyčnievať na stranu jeden bok. 
 

Ako skolióza ovplyvňuje spánok 

Je preukázaná spojitosť skoliózy hrudníkovej chrbtice s poruchami dýchania v spánku. Deformovaný hrudník môže obmedziť schopnosť sa nadýchnuť. To vedie napríklad k spánkovému apnoe. Kvalitu spánku môže znižovať aj vyššie spomínaná ortéza. Človek sa vďaka nej môže opakovane budiť. K tomu môže dochádzať obzvlášť v dospelom veku, pokiaľ spíte na veľmi tvrdom matraci. O tom, aké zdravotné problémy prináša nekvalitný spánok a mikrobudenie, píšeme tu.  
 
Ako už sme písali vyššie, neliečená skolióza driekovej chrbtice môže viesť k bolestiam chrbtice v strednom veku, preto je dôležité telu vytvoriť tie najlepšie podmienky na regeneráciu, aby ste ochorenie kompenzovali. 

Ako vybrať matrac pri skolióze  

Výber matraca sa bude odvíjať od toho, či skoliózu má dospelý alebo dieťa. Detské matrace by mali byť tvrdšie. Chrbtica dieťaťa sa vyvíja a potrebuje pri spánku dostatočnú oporu. Či už dieťa trpí skoliózou alebo nie, je pre neho nevhodný matrac pre dospelých. Vždy sa teda pozerajte po detských matracoch, napríklad z monolitu studenej peny.  

U dospelého so skoliózou sa zamerajte na zdravotné matrace. Pri výbere sa rozhodujte podľa spánkovej polohy, v ktorej trávite väčšinu noci. Najzdravšou polohou je spanie na chrbte alebo na boku. To, v akej polohe by ste mali so skoliózou spať, konzultujte so svojím lekárom.  
 
Na nový matrac je potrebné si zvyknúť. To môže trvať aj 14 dní. Za tú dobu vás môže prekvapiť ráno bolesť chrbta, ale nebojte sa, pokiaľ máte správne vybraný matrac, mala by bolesť odoznieť.  
 
TIP: Prečítajte si, ako vybrať matrac na bolesť chrbta

Ako vybrať vankúš pri skolióze 

Najlepšie je prebrať s lekárom to, aká spánková poloha sa pre vás pri skolióze hodí. Podľa odporúčanej spánkovej polohy by ste mali vyberať matrac aj vankúš. Napríklad pokiaľ spíte na chrbte, potrebujete nižší vankúš ako pri spánku na boku. Anatomické vankúše sa svojím dizajnom a technológiou snažia kompenzovať rozdiely medzi krčnou chrbticou a zvyšnými časťami. Často navyše majú zdravotnú certifikáciu.  
 
Na to, aby vás z vankúša nebolela krčná chrbtica, je potrebné k nemu správne vybrať matrac, preto na to myslite pri ich výbere a nakupujte ich naraz.  
 
TIP: Zistite, aký matrac je pre vás vhodný. Vyskúšajte náš spánkový kvíz
 

Vankúš z pamäťovej peny Memory Moore, 42x72x12 cm

Skladom
114,00 €