[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog Tipy pre zdravý spánok Ako rôzne polohy spánku ovplyvňujú Vaše zdravie

Ako rôzne polohy spánku ovplyvňujú Vaše zdravie

Aká je vaša obľúbená poloha pri spánku, ste hviezdica alebo embryo? A vedeli ste, že aj poloha, v ktorej spíte, ovplyvňuje kvalitu spánku a vaše zdravie? V našom článku nájdete svoju obľúbenú polohu a dozviete sa, aký má na váš spánok vplyv. Vďaka tomu budete vedieť, ako najlepšie vybrať matrac alebo ten pravý vankúš.
Správna poloha pri spánku má význam pre vaše zdravie. Neexistuje žiadna poloha, ktorá by bola dokonalá a nijako nás neovplyvňovala. Avšak jedna poloha je predsa len najmenej škodlivá. Aká to je? 
 

Spanie na chrbte s rukami pozdĺž tela 

Spanie na chrbte s rukami pozdĺž tela je všeobecne považované za najlepšiu polohu pre vašu chrbticu vrátane tej krčnej, ale len v prípade, že nepoužijete príliš mnoho vankúšov. Hovorí sa, že ľudia, ktorí spia na chrbte, majú tendenciu chrápať viac ako tí, ktorí spia v iných polohách spánku. Pri spánku na chrbte sa rovnomerne rozloží váha tela a s vankúšom pre spanie na chrbte sa tak dá vyhnúť bolestiam chrbta. Vankúš by mal vašu krčnú chrbticu držať v rovine so zvyškom chrbta, nesmie byť veľmi vysoký, ani príliš nízky. Odporúčame ho skombinovať s tvrdším matracom. Ten zaistí vašej chrbtici dostatočnú oporu.  
  

Spanie na chrbte s rukami hore 

Táto poloha nazývaná „hviezdica“ je dobrá pre váš chrbát. Bez ohľadu na to, či máte ruky okolo vášho vankúša alebo nie, spanie na chrbte môže pomôcť v prevencii vrások a otlačenín na tvári. Avšak rovnako ako v prípade spania na chrbte s rukami pozdĺž tela, aj táto poloha v spánku môže viesť k problémom s chrápaním a pálením záhy. Navyše, pokiaľ máte ruky nad hlavou, môže dôjsť k tlaku na nervy v ramenách, čo vedie k bolesti. Okrem špeciálnych vankúšov pre spanie na chrbte vám kvalitný spánok ponúkne napríklad aj univerzálny anatomický vankúš. Či už k nemu vyberiete pružinový matrac alebo ten penový, vyberajte z tuhostí 3 až 5.  
 

Spanie na bruchu 

Spanie na bruchu môže zlepšiť trávenie, ale len pokiaľ ste si nevyvinuli zlozvyk dýchať cez vankúš, čo s najväčšou pravdepodobnosťou vedie k tomu, že natáčate hlavu na jednu a druhú stranu. To vytvára veľký tlak na váš krk. Vzhľadom na to, že krivka chrbtice nemá žiadnu podporu, spanie tvárou dole môže spôsobiť bolesti chrbta. Avšak spánok na bruchu má aj benefity. Môže napríklad tým, že otvára dýchacie cesty, pomôcť ľuďom, ktorí chrápu. Problémom je, že sa vytvára tlak na hrudník. Zmierniť tieto dopady môže kvalitný stredne tvrdý matrac, ktorý nepôsobí takým protitlakom. Pridaním vankúša pre spanie na bruchu svoj spánok môžete ešte vylepšiť. 
  

Spanie v polohe plodu 

Poloha, v ktorej je človek celý stočený do klbka, s pokrčenými nohami a bradou naklonenou dole, môže byť pohodlná, ale môže tiež spôsobiť množstvo problémov s chrbticou a krkom. Extrémne stočenie do klbka môže rovnako obmedziť hlboké dýchanie. Táto poloha je teda považovaná ako vhodná v prípade, že máte problémy s chrápaním alebo pre tehotné ženy. Vždy je ale potrebné spať na vankúši. V dnešnej dobe existuje množstvo anatomických vankúšov špeciálne navrhnutých pre spánok na boku. Svojím špecifickým tvarom sa snaží vyrovnať krčnú chrbticu a hlavu na úroveň zvyšku chrbtice. Pre spáčov v tejto polohe je vhodný mäkký matrac, ktorý ustúpi v oblasti bokov a ramien, ale podporí chrbticovú oblasť.  
  

Spanie na boku, ruky pozdĺž tela 

Keď ležíte na boku s rukami pozdĺž tela, chrbtica má najlepšiu podporu vo svojom prirodzenom zakrivení. Zmiernite bolesti chrbta a krku a zároveň aj poruchy dýchania v spánku (apnoe). Spanie na boku je po spánku na chrbte druhá najzdravšia spánková pozícia. To platí ale len v prípade, že spíte na kvalitných produktoch. Pokiaľ sa objavuje bolesť bedier pri spaní na boku, je to známkou príliš tvrdého matraca, ktorý tlačí na bedrovú oblasť. Voľte preto predovšetkým mäkké matrace v kombinácii s vankúšom pre spanie na boku.  
  
A nevýhoda? Spánok na boku môže prispieť k starnutiu kože kvôli gravitácii, čo znamená vrásky v tvári a ovisnuté prsia. 
 

Spanie na boku, ruky pred sebou 

Táto poloha má mnoho rovnakých výhod ako poloha na boku s rukami pozdĺž tela. Avšak akákoľvek poloha na boku môže spôsobiť bolesti ramien a paží v dôsledku obmedzeného krvného toku a tlaku, ktorý je vytváraný na nervy. Bolestiam ramien môžete predísť, pokiaľ máte matrac na mieru vašim potrebám. Nezáleží len na vašej spánkovej polohe, ale tiež na tom, koľko vážite, akú máte výšku alebo koľko máte rokov. Pri výbere by ste všetky tieto aspekty mali zohľadniť. Len tak si vyberiete ideálny matrac pre spánok na boku.   

Spanie na pravom boku 

Pokiaľ ste „spáč na boku“, záleží, na ktorom boku ležíte. Spánok na pravom boku môže zhoršiť pálenie záhy, zatiaľ čo počas spánku na ľavej strane je vytváraný tlak na vnútorné orgány ako sú pečeň, pľúca a žalúdok (zatiaľ čo sa zmierňuje pálenie záhy). Tehotným ženám lekári väčšinou odporúčajú spánok na ľavom boku, pretože táto poloha môže zlepšiť obeh k plodu.