[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O posteliach Ako sa starať o čalúnenú posteľ

Ako sa starať o čalúnenú posteľ

Posteľ bezpochyby patrí k najvyužívanejším kúskom nábytku v domácnosti a nie je sa preto čomu diviť, že sa roky pravidelného používania značne podpíšu na čalúnení vašej posteli. Ak chcete vášmu čalúnenému lôžku výrazne predĺžiť životnosť, nemali by ste zabudnúť na jeho pravidelnú údržbu. S tou vám poradíme v tomto článku.

Čalúnené postele našli svoje čestné miesto v spálňach mnohých ľudí a to nielen pre svoj veľmi príťažlivý design, ale i neskutočné pohodlie a fakt, že sú veľmi príjemné na dotyk. Posteľ bezpochyby patrí k najvyužívanejším kúskom nábytku v domácnosti a nie je sa preto čomu diviť, že sa roky pravidelného používania značne podpíšu na čalúnení vašej posteli. Ak chcete vášmu čalúnenému lôžku výrazne predĺžiť životnosť, nemali by ste zabudnúť na jeho pravidelnú údržbu – a s tou vám poradíme v tomto článku. čalúnené postele

Dôležitá rada na začiatok

Ako náhle sa pustíme do údržby čalúnenia akýmkoľvek čistiacim prostriedkom, doporučujeme reakciu čalúnenia vyskúšať na skrytom mieste, aby ste sa uistili, že nepríde k jeho poškodeniu. Istejšie je vždy voliť také prípravky, ktoré sú priamo určené k starostlivosti o čalúnený nábytok.Vždy čistite v smere tkania čalúnenia. Nikdy nečistite krúživými pohybmi kefkou, neperte a nežehlite.

Základná starostlivosť o čalúnenie postele

Základom úspechu je pravidelnosť, s ktorou by ste mali starostlivosť o čalúnenú posteľ venovať. Samozrejmosťou by malo byť odstraňovanie prachu a drobných nečistôt z čalúnenia za pomoci vysávača o nízkom alebo strednom výkone. Cez všetku snahu a maximálnu opatrnosť sa tu a tam nevyhnete zašpineniu čalúnenia.

škvrny na čalúnenom nábytku

V takomto prípade na nič nečakajte a do odstraňovania škvrny sa pustite čo najskôr. Odstránením pred jej zaschnutím, zvýšite účinnosť čistenia. Najskôr za pomoci suchej bielej handričky vysajte všetku vlhkosť, k odstráneniu zaschnutej nečistoty použite tupý plochý predmet – napríklad kraj oceľovej lyžičky.

Ak sa vám nepodarilo nečistotu odstrániť, použite vlažný roztok neutrálneho mydla a krúživými pohybmi nečistotu stierajte a potom opäť vysušte a opakujte do tej doby pokým škvrna úplne nezmizne. Na záver postihnuté miesto vysajte vysávačom. Ak príde k silnému znečisteniu vašej čalúnenej postele, doporučujeme použiť suchú penu určenú na čalúnenie a koberce.

 • Pravidelnou údržbou čalúnenia predĺžite životnosť materiálu
 • Nepoužívajte na čistenie násilné metódy a prostriedky (ostré predmety, kefy, brúsny papier)
 • Nepoužívajte prostriedky obsahujúce benzín, trychloretylen či iné rozpúšťadlá
 • Po čistení čistiacimi roztokmi, nechajte čalúnenie dôkladne vyschnúť, než ho začnite opäť používať
 • Zabráňte vystavení nábytku priamemu slnečnému svetlu
 • Ak čalúnené výrobky majú obojstranné vankúše, odporúčame ich pravidelne otáčať, aby dochádzalo k ich rovnomernému opotrebovaniu

Čistenie tkanín s úpravou Aquaclean, Active Line, Easy Clean

Údržba poťahových látok s doplnkovou úpravou je veľmi jednoduchá a škvrny odstránite za minimum času. Tento návod je len orientačný, vždy sa prosím uistite, akú presne máte poťahovú látku a aké sú pokyny na jej údržbu a čistenie.

 • Kvapalné škvrny (káva, džús, malinovky,...)
  Tekutinu odsajeme pomocou papierovej utierky. Na ušpinené miesto nalejeme menšie množstvo vody a zotrieme savým uterákom krúživými pohybmi. Vlhké miesto nechať vyschnúť.
 • Lepkavé škvrny (jogurt, kečup, zmrzlina,...)
  Nečistotu jemne odoberieme lyžičkou a na škvrnu nalejeme čistú alebo mydlovú vodu. Odsajeme papierovým obrúskom a vlhké miesto necháme vyschnúť.
 • Atramentové škvrny (pero, fix,...)
  Na škvrnu nalejeme čistú alebo mydlovú vodu a odsajeme papierovým obrúskom. Znovu aplikujeme vodu a stierame pijavým uterákom krúživými pohybmi. Vlhké miesto nechať vyschnúť.
 • Suché škvrny (cukor, popol, soľ,...)
  Suché nečistoty vysajeme vysávačom. Na suché škvrny nikdy nepoužívať vodu!
postup čistenia čalúnenej postele
Škvrnu odsajeme suchou handričkou alebo papierovou utierkou. Na škvrnu aplikujeme čistú alebo mydlovú vodu. Zotrieme mäkkou a vlhkou handričkou. Čistíme krúživými pohybmi. Čalúnenie necháme uschnúť.

Vhodné prostriedky

 • Roztok neutrálneho mydla
 • Pena určená pre čalúnenie alebo koberce

Nevhodné prostriedky

 • Čistidlá na báze benzínu, terpentínu apod.
 • Chemické prostriedky
 • Rozpúšťadlá

Ako postupovať pri údržbe kože

Kožená posteľ je veľmi moderná, pôsobí luxusným dojmom a nie je sa čomu diviť, že jej kúzlu podľahlo veľa ľudí. Hoci je koža veľmi odolný materiál pýšiaci sa úctyhodnou životnosťou, je potreba starať sa o ňu pravidelne a predovšetkým správne. Vďaka tomu výrazne podporíte jej prirodzený vzhľad a krásu z ktorej sa budete môcť radovať o to dlhšie.

K starostlivosti o nábytkovú useň používajte len také prípravky, ktoré sú k tomu určené – nikdy nepoužívajte chemické prostriedky u ktorých hrozí riziko nenávratného poškodenia nábytku (odstraňovače škvŕn, benzín, terpentín apod.). Pred použitím akéhokoľvek prípravku vyskúšajte reakciu čalúnenia na skrytom mieste. Vzniknuté škvrny sa snažte odstrániť ihneď po ich vzniku za pomoci navlhčenie utierky či hubky jemnými krúživými pohybmi, bez toho, aby ste museli na postihnuté miesto vynakladať zbytočný tlak. Dajte si záležať, aby ste z kože odčerpali všetku tekutinu. Pokým tak nespravíte a posteľ vlhkosť vsiakne, môže prísť k nevratnému poškodeniu a znehodnoteniu nábytkovej ušne.

Vhodné prostriedky

 • Prostriedky určené k ošetreniu prírodné ušne
 • Navlhčená utierka

Nevhodné prostriedky

 • Čistidlá na báze benzínu, terpentýnu apod.
 • Chemické prostriedky
 • Rozpúšťadlá

Správna starostlivosť o koženku

Posteľ potiahnutá koženkou je veľmi obľúbenou alternatívou a to predovšetkým pre svoju praktickú, nenáročnú starostlivosť a údržbu. Ak máte doma lôžko z koženky, postačí sa pravidelne venovať jej základnej údržbe, vďaka čomu predĺžite životnosť a príťažlivý vzhľad postele.

Pri údržbe alebo čisteniu koženky sa vyvarujte zbytočným násilným metódam (tlačenie, drhnutie), nepoužívajte ostré predmety (kefy, brúsny papier či iné nástroje), ktoré by mohli vzhľad materiálu poškodiť a znehodnotiť. Hoci sú súčasne materiály veľmi odolné, doporučujeme nevystavovať koženku priamemu slnečnému svetlu. K čisteniu nepoužívajte prostriedky s obsahom benzínu, trychlorethynu či iných rozpúšťadiel, ktoré by mohli byť dôvodom poškodeniu syntetickej ušne i vnútorných vrstiev čalúnenia.

Vhodné prostriedky

 • Roztok neutrálneho mydla
 • Navlhčená utierka

Nevhodné prostriedky

 • Čistidlá na báze benzínu, terpentínu apod.
 • Chemické prostriedky
 • Rozpúšťadlá