[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O posteliach Vysoké vs. nízké postele: aká je ideálna výška postele?

Vysoké vs. nízké postele: aká je ideálna výška postele?

Výška postele je dôležitá z mnohých dôvodov. Pokiaľ ju vyberiete dobre, môže podporiť správnu cirkuláciu vzduchu v miestnosti alebo pomáhať udržiavať hygienický štandard vášho matraca. Vyššiu posteľ oceňujú starší ľudia alebo alergici.

Výška ložnej plochy vs. výška rámu postele 

Výška rámu je informácia, ktorú zistíte už pri kúpe lôžka. Neznamená to však celkovú výšku postele. Tá je daná aj výškou roštu a matraca. Pri nákupe ďalej zistíte údaj, ako hlboko bude rošt v posteli posadený. Remeselne spracované postele majú často niekoľko možností výšky umiestnenia roštu, preto môžete čiastočne celkovú výšku postele ovplyvniť zvolením jedného z variantov. To sa hodí, pokiaľ si nechcete na starobu kupovať novú vysokú posteľ pre seniorov, ale používať posteľ, ktorú si kúpite teraz.   
 
Pokiaľ započítate umiestnenie roštu a výšku matraca, viete výšku ložnej plochy. Tú môžete samozrejme upraviť aj zvolením vyššieho alebo nižšieho matraca. Za vysoké sa považujú matrace s výškou 24 cm a viac. Vysoké matrace teda pekne kompenzujú nízko posadený rošt alebo nízku posteľ.  
  

Akú zvoliť výšku postele?  

Ak netrváte na veľmi nízkych posteliach, potom sa vám oplatí kúpiť posteľ vyššiu. Nezabúdajte na to, že kvalitná vysoká posteľ z masívu vám môže vydržať aj na dôchodok, kedy ju najviac oceníte. Aj z ortopedického hľadiska by mala byť výška bočníc 50 cm. Správna výška postele by potom mala byť aj s matracom medzi 50 a 65 cm. Svoju úlohu v nej hrá výška a vek majiteľa postele. Vyvýšené manželské postele ocenia aj alergici. Vďaka tomu, že budú spať vyššie od podlahy, nebude ich pri spánku dráždiť zvírený prach zo zeme.  
 
TIP: Prečítajte si, ako vybrať vankúše a matrace pre alergikov?  
 
Pri nákupe si stanovte podmienky, ktoré by malo vaše ideálne lôžko spĺňať. Ušetrí vám to čas a jasne budete vedieť, aký typ je alebo nie je pre vás. U vysokých amerických postelí zvaných boxspring prevažuje dizajn nad praktickosťou, preto u nich nenájdete úložný priestor. Pokiaľ potrebujete úložný priestor a nepáčia sa vám drevené postele, pozerajte sa po vysokých čalúnených posteliach, ktoré ponúkajú aj úložný priestor. Naopak pri lacných vysokých posteliach ho málokedy nájdete.  
  

Výška postele pre deti 

Sú pre vašich najmenších vhodné nízke detské postele? Ak ide o batoľatá, nižšia detská posteľ sa hodí. Akonáhle však dieťa dorastie do výšky 100 cm, je vhodné kúpiť mu klasické jednolôžko 80x200 cm. Pretože mu táto posteľ môže vydržať dlhé roky, je dobré zamyslieť sa, či nekúpiť aj vyššiu. Obzvlášť, pokiaľ sami vyššiu posteľ vlastníte, je veľká pravdepodobnosť, že ju bude potrebovať aj vaše dieťa.   
 
Okrem vysokých postelí existujú na trhu aj detské vyvýšené postele. Hodia sa do malých detských izieb, kde chcete ušetriť miesto. Priestor pod posteľou môže vaše dieťa využívať ako študijný kútik, pokiaľ do neho dáte stôl so stoličkou a s vhodným osvetlením. Menšie deti potom ocenia miesto na hranie, z ktorého môže pokojne vzniknúť aj bunker.   
  

Výška postele pre seniorov 

Pre tých starších z vás je ideálna výška bočníc 55 cm. Spoločne s matracom by mala byť výška postele pre seniorov do 65 cm. Pre vyššie osoby sa hodí vrchná hranica, teda 65 cm. Pokiaľ ide o človeka trpiaceho ochorením bedrových kĺbov, odporúča sa podobná výška ložnej plochy ako výška postele po operácii bedrových kĺbov, teda 70 cm. Nohy by totiž človek mal pri sedení na posteli ohýbať maximálne do pravého uhla. 
  

Akú úlohu hrá matrac a rošt 

Ako ste si už prečítali vyššie, posadenie roštu v ráme a výška matraca ovplyvňujú celkovú výšku lôžka. Pokiaľ si teda kúpite vyššiu posteľ, ale máte v nej nízko posadené rošty a nižší matrac do 24 cm, nemusí sa vám reálne zmeniť výška ložnej plochy.