[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Ako vybrať vankúše a matrace pre alergikov?

Ako vybrať vankúše a matrace pre alergikov?

Mať alergické záchvaty doma nie je nič príjemné, obzvlášť vo chvíli, kedy si ľahneme do postele a chceme odpočívať. Čo v takej chvíli môžeme robiť a aké matrace a vankúše sa alergikom odporúčajú?

Čo spôsobuje alergiu – roztoče 

Čo sú to roztoče? 

Prachové roztoče sú nášmu oku neviditeľné, pritom s nami zdieľajú domov. Najčastejším roztočom v našej domácnosti je prachovka prachová alebo americká. Môžeme sa stretnúť aj s roztočmi skladištnými.  

Tieto živočíchy nájdeme v našich posteliach, závesoch aj kobercoch. Jeden gram prachu v sebe môže mať až 2 tisíc roztočov. Roztoče ako také nám alergie nevyvolávajú. Čo nám spôsobuje alergie sú ich výkaly, ktoré sa spoločne s prachom vznášajú vo vzduchu. Tak sa dostávajú do kontaktu s našimi sliznicami a tie dráždia. 
 

Kde sa berú v matraci? 

Prečo sú roztoče práve v matracoch? Roztoče sa živia šupinkami našej kože. Tie z nás padajú celý deň, ale väčšinu času sa pohybujeme na rôznych miestach. Kde však trávime niekoľko hodín denne a naša stará koža sa tu hromadí? Tým miestom je práve posteľ a matrac. Roztoče majú radi teplé a vlhké prostredie. My svoje postele nielen zahrievame, ale tiež sa v nich potíme. Preto je to pre nich ideálne miesto pre život. Pokiaľ sa o svoj matrac nestaráme tak, ako by sme mali, tento problém sa ďalej zhoršuje.  
 

Ako sa alergia prejavuje?  

Alergiu na roztoče môžeme spoznať, pokiaľ zodpovieme na nasledujúce tvrdenie, či len na jedno, kladne.  
  • Zle sa mi dýcha nosom.  
  • Mám záchvaty kýchania a konštantne mám nádchu. 
  • Často mám začervenané oči, ktoré ma svrbia, alebo sú u mňa bežné zápaly spojiviek.  
  • Svrbí ma pravidelne v nose, krku alebo ušiach.  
  • Cítim sa často zahlienene.  
  • Mám suchý a dráždivý kašeľ. 
  • Zažívam tlak na hrudi.  
  • Keď dýcham, vydávam pri tom chrčivé alebo hvízdavé zvuky. 
  • Svrbí ma koža alebo mám ekzém. 
Každý z týchto symptómov môže znamenať alergiu na roztoče. Pokiaľ akýkoľvek z týchto príznakov pociťujeme, mali by sme navštíviť lekára. 
 

Môžu roztoče ovplyvniť zdravie aj nealergikov? 

Alergia sa u nás prejaví, pretože na ňu máme genetickú predispozíciu. Niektorí z nás majú alergiu od narodenia, iným sa môže rozvinúť v neskoršom veku napríklad ako reakcia na stres. Za alergiu tiež môže prostredie, v ktorom žijeme. Ak sa stretávame s alergénmi opakovane a sme geneticky predurčení na to mať toto ochorenie, je veľká pravdepodobnosť, že sa tak skôr alebo neskôr stane. Preto v prípade, že sme vystavovaní roztočom dlhší čas, môžeme z toho “dostať” alergiu.  
 

Ako sa starať o matrac proti roztočom?  

Matrac pre alergikov je potrebné pravidelne čistiť. Pokiaľ máme chránič a antialergický poťah na matrac, lepšie sa nám budú držať roztoče na uzde. Posteľ by sa mala prezliekať každých 14 dní. Obliečky a chránič sa odporúča prať na 60° Celsia a vyššie. Pri vyšších teplotách nielen zničíme žijúce roztoče, ale tiež bielizeň vyčistíme od ich špiny. Keď už posteľ prezliekame, je dobré pri tej príležitosti vyčistiť aj matrac. O tom, ako matrac čistiť, píšeme tu.  

Alergiu nám pomáhajú zmierniť aj antialergické prikrývky a vankúše, ktoré vo svojej náplni alergény nedržia. Antialergické prikrývky sa často dajú jednoducho prať v práčke. Aj keď sa antialergické vankúše prať nedajú, pretože bývajú z rôznych druhov peny, majú často poťah, ktorý sa na vysokej teplote prať dá. Pokiaľ máme silnejšiu alergiu, hodí sa tiež spať v antialergických obliečkach, ktoré nám ochorenie môžu zmierniť.  
 

Aké matrace sú pre alergikov vhodné? 

Najskôr je potrebné povedať, že antialergické matrace sú vhodné pre všetkých alergikov. Preto nemusíme hľadať priamo matrace pre alergikov “na roztoče”. A aké sú najvhodnejšie?  

Existuje veľké množstvo matracov, ktoré sú pre alergikov vhodné. Výber môžeme zúžiť, pokiaľ máme obľúbenú tuhosť matraca. Tuhosť sa vyjadruje na škále od 1 do 5, pričom 1 reprezentuje najmäkší pocit. Tuhosť 1 a 2 je odporúčaná tým, ktorí spia na boku alebo majú radi spánok na obláčiku. Nevhodná je napríklad pre seniorov alebo deti. Stredná tuhosť 2 až 4 sa odporúča spáčom na bruchu alebo už spomínaným seniorom. Najtvrdšie matrace, zaznamenané číslom 4 a 5, sú tým pravým pre tých, ktorí spia na chrbte a majú radi spanie na tvrdom. Dobré sú tiež pre deti, ktoré potrebujú veľkú oporu pre chrbticu.  

Keď už vieme, aká tuhosť je pre nás správna, máme na výber z penových alebo pružinových matracov. Penové matrace, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi populárne, v sebe často kombinujú viacero pien naraz. Vďaka tomu zaisťujú veľký komfort pri spánku. Nové pružinové matrace nám poskytnú rovnakú kvalitu spania ako tie penové, a to vďaka taštičkovým pružinám, ktoré neprenášajú pohyb. 
 

Ako vybrať matrac  

Pri výbere matraca by sme okrem spomínaných kritérií vyššie mali vziať do úvahy aj našu váhu. Niektoré matrace majú váhový limit len 90 kilogramov. Ak spíme na takom matraci a vážime viac, matrac stráca nielen záruku, ale aj svoje vlastnosti. Preto sa musíme riadiť aj tým, koľko kilogramov máme.  

Ďalšia vec, ktorú musíme mať ujasnenú pred nákupom, je rozmer matraca. Šírka by sa mala odvíjať od postele, ktorú máte, dĺžka potom závisí od vašej výšky. Pokiaľ si ľahneme na matrac, hlavu položíme na vankúš a natiahneme nohy, mal by matrac končiť zhruba dvadsať centimetrov od našich chodidiel. V prípade, že tomu tak nie je, potrebujeme matrac dlhší alebo kratší.  
 

Najpredávanejšie matrace pre alergikov a prečo 

Najpredávanejšími matracmi pre alergikov na našom e-shope sú matrace penové, špecificky tie, ktoré v sebe kombinujú viacero pien zároveň tzv. sendvičové. Vďaka tomu si môžeme vybrať matrac, ktorý je na mieru našim potrebám. Pokiaľ matrac vhodne skombinujeme s vankúšom pre alergikov, zaistíme si kvalitný spánok bez alergických reakcií na mnoho ďalších rokov. 
 

Najpredávanejšie matrace pre alergikov

Matrac s anatomickým zónovaním Memory Basic, 90x200 cm

Skladom
579,00 €