[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.

Ako na nespavosť u detí

Pokiaľ dieťa zle spí, dotýka sa to väčšinou celej rodiny, hlavne v prípade, že je ešte veľmi malé. V dôsledku toho potom málo nespí nielen dieťa ale aj jeho okolie. Ako dieťaťu pomôcť, aby sa mu lepšie spalo?

Pokiaľ dieťa zle spí, dotýka sa to väčšinou celej rodiny, hlavne v prípade, že je ešte veľmi malé. V dôsledku toho potom málo nespí nielen dieťa ale aj jeho okolie. Ako dieťaťu pomôcť, aby sa mu lepšie spalo?

Ako deťom pomôcť?

Záleží na tom, čo je príčinou ich nespavosti. Zatiaľ čo s väčšími deťmi môžeme bez problémov hovoriť a prísť problému na kĺb, bábätká nám toho moc nepovedia. Tu je pár typov, ktoré môžete vyskúšať. Nezabúdajte tiež, že každé dieťa je individuálna osobnosť a čo platí na ostatných, zrovna na jeho nemusí.

dievčatko model

Blízkosť matky

Obzvlášť kojenci a batoľatá priamo vyžadujú vašu neustálu pozornosť. Pokiaľ namiesto spánku neustále plačú, a nie je to z dôvodu, že sú hladné, majú koliku alebo im rastú zuby, je možné, že len potrebujú cítiť matku. Skúste si zaobstarať perinku, zavinovačku alebo veľkú šatku, dieťa do nej zabaľte a položte do postieľky. Väčšinou reagujú veľmi kladne, perinka im totiž dodá pocit bezpečia a navyše je teplá a pohodlná. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si šatku na nosenie dieťaťa. Tá sa môže obzvlášť vyplatiť pri popoludňajšom spánku, kedy vďaka šatke máte voľné obe ruky a môžete sa venovať svojím veciam. V noci potom môžete dieťa nechať spať u seba v posteli. Mnohým matkám sa taktiež osvedčilo dať dočasne postieľku vedľa svojej postele a mať u dieťaťa natiahnutú ruku, alebo len ku nemu dali svoje tričko, ktoré voňalo ako ony.

Zavedený poriadok

Deti, nech sú akokoľvek staré, potrebujú mať systém a poriadok, inak začnú prerastať cez hlavu. V praxi to znamená zaviesť pevnú dobu a miesto spánku. Je jasné, že pokiaľ ide o malé bábätko, dočasne môže spávať s vami v posteli, alebo pri kojení, ale u batoliat a starších detí je dobré takéto zvyky pomaly odbúravať.

Spánkové vzorce

Spánkové vzorce veľmi súvisia so zavedeným poriadkom. Niektorým deťom sa totiž nepáčia zavedené zmeny (napríklad samostatná izba), alebo sa dožadujú neustálej pozornosti od rodičov, ktorá ale v nočných hodinách nie je žiaduca. Pokiaľ sa dieťa niekoľkokrát v noci budí a zakaždým vás volá s plačom, skúste najprv 5 -10 minút počkať, kým ku nemu pôjdete, nechovajte ho, iba mu dajte napiť, cumlík, pohlaďte ho, prikryte a odíďte. Tento postup opakujte zakaždým, keď vás dieťa zobudí plačom. Zo začiatku to bude náročné, ale dieťa skoro pochopí, že plačom si nevynúti všetko, čo chce. Mnoho rodičov má s touto metódou veľmi pozitívne skúsenosti

Rituály pred spaním

Deti milujú a potrebujú rituály, teda veci, ktoré sa opakujú každá deň. Nielen, že im to dáva istotu, ale taktiež im to vytvára asociácie a neskôr návyk. V súvislosti so spaním sa môžu vytvárať rôzne rituály. Môže to byť kúpeľ, zatiahnutie žalúzií alebo položenie do postieľky, ktoré dieťaťu asociuje, že pokiaľ sa stane toto, je čas spať. Najlepšími rituálmi sú čítanie rozprávok alebo spievanie uspávaniek. Nielen, že dieťa ukľudní hlas matky, ale taktiež to buduje vzťah a dôveru.

Zodpovedajúce podmienky

Dôležité je zabezpečiť dieťaťu ideálne podmienky, aby sa dobre vyspalo. Vzhľadom ku tomu, že dieťa v spánku nielen odpočíva, ale hlavne rastie a vyvíja sa, určite by ste nemali nič podceniť. Izba by mala byť dobre uprataná, akýkoľvek prach alebo zvieracia srsť by dieťa mohlo dráždiť a budiť. Taktiež dobre vyvetrajte, v prekúrenom prostredí sa totiž bude stále budiť. Z izby odneste všetku elektroniku, ktorá by mohla dieťa rušiť či veľké zdroje svetla. Pre zdravý a kvalitný spánok je taktiež potrebné zaobstarať vhodnú posteľ a detský matrac, ktorý bude pohodlný a poskytne dostatočnú oporu telu. Nezabúdajte taktiež na vhodné vankúšeprikrývky a príjemné návlečky.

Teplý nápoj a ukľudňujúca vôňa

Väčšie deti niekedy nemôžu zaspať, pretože zažívajú svoju vlastnú formu stresu (zo škôlky alebo zo školy) alebo preto, že majú bujnú fantáziu a pred spaním veľa premýšľajú. Takéto deti je dobré pred spaním čo najviac ukľudniť. Pomôcť môžu teplý medovkový čaj alebo zohriate mlieko s medom a agávovým sirupom. Veľkým pomocníkom sú i vonné ukľudňujúce sviečky či oleje. Zabezpečte si olej z levandule, harmančeku alebo medovky, nakvapkajte do aromalampy, zmiešajte s vodou a zapáľte. Menším deťom môžete do postieľky zabezpečiť bylinkové vankúšiky, ktoré im dajte napríklad ku nohám. Ideálne sú levanduľové, feniklové alebo chmeľové.

Lekárska pomoc

Pokiaľ nespavosť pretrváva dlhodobo, je dobré vziať dieťa k lekárovi. Ten ho prezrie a v prípade, že to bude potrebné, rodičom odporučí polysomnografické vyšetrenie. To umožní kompletný monitoring spánku dieťaťa. Vďaka tomu sa môže upresniť charakter a príčina nespavosti a môžu sa vylúčiť stavy nočného nepokoja (ako sú nočné mory či námesačnosť), chrápanie, apnoe či epileptické záchvaty. Existujú aj iné druhy vyšetrení, je však na lekárovi, aby posúdil, aký druh je vhodný a či ho skutočne vaše dieťa potrebuje.