[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O posteliach Kedy vymeniť postieľku za detskú posteľ a ako ju vybrať?

Kedy vymeniť postieľku za detskú posteľ a ako ju vybrať?

Svojim deťom chceme dopriať to najlepšie. A platí to aj pri ich posteliach a postieľkach. Ako ale spoznáme, že je potrebné dieťaťu kúpiť posteľ namiesto postieľky? Akú veľkosť kúpiť a na čo sa zamerať v prípade materiálov?

Kedy vymeniť postieľku za posteľ 

Detské postieľky bývajú v rozmeroch 60x120, 70x140, ale nie je výnimkou ani detská posteľ 160×80 cm. V rovnakej veľkosti sa potom predávajú aj matrace do detských postieľok. Tie by mali deťom vystačiť do zhruba 4 rokov. Keď dieťa povyrastie a meria okolo 100 cm, a tak sa deje práve okolo vyššie uvedeného veku, je potrebné vymeniť postieľku za detskú posteľ

 

Ako vybrať detskú posteľ 

Výber detskej postele nemusí byť zložitý. Je potrebné si akurát postrážiť pár vecí, ktoré posteľ robia posteľou. Dôležitý je napríklad materiál postele. Rodičia by nad ním mali premýšľať komplexne, aby posteľ zapadla do okolitého interiéru detskej izby. Podobne by sa mali zamýšľať nad farbou a dizajnom.   
 

Rozmer postele 

Akú veľkú posteľ pre dieťa v tej chvíli vybrať? Najjednoduchším riešením pre rodiča je kúpiť pre svoje dieťa klasické jednolôžko 90x200 cm. Ale nie je to jediná možnosť, ktorú máme. Pre malé izbičky môžeme ubrať na šírke. Dieťaťu bohato stačí šírka 80 cm. Ak sa chceme ale už pripraviť na jeho dospievanie a ak berieme nákup postele ako investíciu do budúcnosti, môžeme brať do úvahy aj rozmer 120x200 cm.  

Ani posteľ nemusíme striktne nakupovať v dĺžke 200 cm. Vhodná môže byť detská posteľ 180x80 cm, ktorá poslúži ako prechodová medzi postieľkou a štandardným jednolôžkom. Na e-shope PreSpánok tiež nájdeme postele 80x190 cm, ktoré môžu mať podobné využitie.
  

Materiál postele 

Ako vybrať detskú posteľ, ktorá by ideálne vydržala aj cez pubertu? Dôležité je, aby sme sa sústredili nielen na vyhotovenie, ale tiež aj na materiál, z ktorého posteľ je. Najčastejšími materiálmi je lamino alebo masív. Pokiaľ nám to financie dovolia, posteľ z masívu je vždy dobrá voľba.  

Pri drevených posteliach si môžeme častokrát vybrať farbu alebo povrchovú úpravu, a vďaka tomu zvoliť posteľ, ktorá sa hodí do našej predstavy o detskej izbe.    


Nosnosť 

Nosnosť detských postelí býva väčšinou do 120 kg, ale môžete sa stretnúť aj s takými, ktoré majú nosnosť väčšiu. Pokiaľ práve neuvažujeme nad nákupom detskej postele s prístelkou, je potrebné k váhe dieťaťa započítať aj našu váhu. Občas bude dieťa vyžadovať v posteli túlenie alebo prečítať knižku, a preto by sme mali kupovať posteľ, ktorá udrží nás oboch.  
 

Úložný priestor   

Úložný priestor pod posteľou sa určite do detských izieb hodí nielen na uschovanie lôžkovín, ale napríklad tiež pre nepoužívané hračky, vybavenie na športy alebo na sezónne oblečenie. Niektoré detské postele s úložným priestorom byť môžu a nemusia. Na e-shope PreSpánok všetko záleží od vašich preferencií. 
 

Bezpečnosť postele 

Posteľ by nášmu dieťaťu mala zaistiť pokojný a kvalitný spánok, aby sa mohlo cez deň nerušene venovať hrám a učeniu sa nových vecí. Nám by potom pokojný spánok mal prinášať fakt, že naše dieťa je v bezpečí. K tomu môže prispieť aj výber kvalitnej postele.  

Bezpečná posteľ je taká, ktorá má kvalitné spoje a pevnú konštrukciu. Pri detských poschodových posteliach je potrebné venovať pozornosť zábrane. Či je prirobená naozaj na pevno a podobne. Ďalej pri detských vyvýšených posteliach so šmykľavkou musíme dávať pozor, či sú deti na takú posteľ dostatočne staré. 
 

Rošty pre detské postele 

Kvalitu spánku ovplyvňuje nielen správne vybraný matrac, ale tiež rošt. Ten by sme mali vyberať spoločne s matracom, pretože môže ovplyvňovať jeho ortopedické vlastnosti. Najlacnejším variantom je latový rošt. Ak chceme dopriať svojim deťom lepší spánok, určite je vhodnejšie kúpiť im lamelový rošt, ktorý pomáha odvádzať z matraca vlhkosť a vďaka posuvným objímkam môžeme upravovať tvrdosť matraca v bedrovej časti. 

TIP: Prečítajte si, ako vybrať tvrdosť matraca
 

Ako vybrať matrac pre dieťa 

Rozmer matraca vyberáme podľa rozmeru postele. Deti do 15 rokov by nemali spať na mäkkých matracoch, preto býva dobrou voľbou matrac zo studenej peny, ktorý má tuhosť 4–5. Detské matrace by mali ponúknuť dostatočnú oporu vyvíjajúcej sa chrbtici našich potomkov. Článok venujúci sa výberu detského matraca je možné nájsť tu.  
 

Kam v izbe umiestniť detskú posteľ 

Keď už detskú posteľ s matracom a roštom máme doma, prichádza ďalšia výzva, a to jej umiestnenie. Posteľ sa hodí dať tak, aby nohy dieťaťa smerovali ku dverám. Teda ideálne oproti dverám. Nedávny výskum, v ktorom spánkoví experti skúmali spánkové návyky viac ako tisíc Američanov potvrdil, že najhoršie miesto pre posteľ je vedľa dverí.1 Preto by sme sa mali tomuto umiestneniu postele vyvarovať.