[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.

Ako vybrať zdravotný vankúš?

Pri výbere zdravotného vankúša môžeme byť niekedy zavalení možnosťami. Na ktoré vlastnosti sa pozerať a čo je podstatné? Máme sa sústrediť skôr na materiál alebo tvar? A aký zdravotný vankúš je ten najlepší?

Zdravotný vs. anatomický 

Základné pravidlo znie: “Nie všetky zdravotné vankúše sú anatomické!”  

Označenie zdravotné vankúše sa vzťahuje len na tie, ktoré boli klinicky testované a schválené Ústavom pre kontrolu liečiv. Také vankúše sú potom vnímané ako pomôcka pre prevenciu, poprípade liečbu zdravotných problémov. Zdravotné vankúše nemusia byť len anatomicky tvarované. Môžu mať klasický rozmer 70×90 cm.  
 

Ako spoznať kvalitný vankúš 

Kvalitu vankúša spoznáme podľa toho, akú oporu ponúka našej krčnej chrbtici. Kvalitný vankúš by mal byť pohodlný a zároveň by naša krčná chrbtica mala byť rovno. Od oka by sme mali byť schopní spoznať, že nemáme hlavu vyvrátenú ani hore, ani dole. V tej chvíli je vankúš skvelým parťákom pre zdravý spánok.  

To, ako vankúš pôsobí na našu chrbticu, závisí od našej spánkovej polohy a tvaru vankúša. Svoju úlohu hrá tiež materiál, z ktorého je vyrobený. 
 

Tvar 

Klasické tvary zdravotných vankúšov sú často univerzálne pre akúkoľvek spánkovú polohu. Avšak je dôležité, aby zdravotný vankúš na krčnú chrbticu pôsobil správne, teda aby hlava nebola v nezdravej polohe. Pokiaľ si v pôsobení klasických vankúšov na naše telo nie sme istí, môžeme vyskúšať tie anatomické, ktoré sú rozdelené do druhov podľa spánkových polôh.  
 

Materiál 

Zdravotné vankúše z pamäťovej peny sú v rámci materiálu najvhodnejšie pre kvalitný spánok. Avšak existujú aj zdravotné vankúše z dutého vlákna. Výhodou oboch spomenutých materiálov je, že sú antialergické na rozdiel od tých páperových. 
 

Najlepší zdravotný vankúš 

Najlepším vankúšom je ten, ktorý je pre nás vybraný na mieru. Každý z nás má špecifické požiadavky, ktoré sa odrážajú v našom výbere, preto je dobré výber konzultovať s vyškoleným predajcom.  
 

Ako spať na zdravotnom vankúši 

Zdravotný vankúš vybraný máme, ale čo teraz? Dôležitá je aj poloha hlavy a krku na vankúši: 
 

Spanie na boku 

Pokiaľ je zdravotný vankúš pre spanie na boku anatomický, môže mať viacero tvarov. Najznámejším je tvar vlny. V prípade, že spíme na takom vankúši, hlavu pokladáme na vyššiu časť vankúša.  
 

Najlepší produkt v ponuke

Ergonomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na bruchu TEMPUR® Ombracio, 50x60 cm

Vankúš Ombracio sa vám prispôsobí v každej pozícií spánku.
Skladom
264,00 €

 

Spanie na chrbte 

Pri spánku na chrbte platí, že na ramená by mal nadväzovať vankúš. Nikdy nespíme na vankúši len hlavou. Pokiaľ nás pri spaní na chrbte bolia bedrá, je vhodné kúpiť si zdravotný vankúš pod nohy alebo si pri sedavom zamestnaní preventívne kúpiť zdravotný vankúš na sedenie. 

Univerzálny vankúš s masážnou profiláciou Dual Clima, 42x72 cm

Vankúš Dual Clima využíva inovatínu technológiu, ktorá kombinuje dva rôzne materiály a vytvára tak novú úroveň komfortu.
Skladom
109,00 €

 

Spanie na bruchu 

Spánok na bruchu je najmenej zdravou spánkovou polohou. A to preto, že si pri nej tlačíme na orgány a zároveň si nezdravo vytáčame chrbticu. Pokiaľ ale túto polohu máme radi, je dobré kúpiť si nielen vankúš určený na spanie na bruchu, ale aj matrac.  
 

Vankúš poskytujúci oporu v rôznych polohách spánku TEMPUR® Comfort Medium, 70x50 cm

Vankúš TEMPUR® Comfort Medium zaisťuje pohodlie a oporu typickú pre vankúše TEMPUR®. Je vyrobený úplne nových materiálov, ktoré poskytujú ešte o 20% väčšiu úľavu než kedykoľvek predtým.
Skladom
219,00 €

 

Bolesť chrbta z vankúša 

Stáva sa, že nás po kúpení nového vankúša začne bolieť chrbát. Taká situácia je celkom bežná. Naše telo si zvyká na zdravšiu polohu a pomaly sa nám vyrovnáva chrbtica. Tento proces by mal však trvať maximálne 14 dní. Ako sa zachovať, keď bolesti neprejdú, popisuje tento článok.