[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog Tipy pre zdravý spánok Ako si vybrať vankúš pre spanie na boku?

Ako si vybrať vankúš pre spanie na boku?

A nie je jedno, na akom vankúši spím? Ak ste si niekedy položili túto otázku a spíte najčastejšie na boku, potom je tento článok pre vás. Vysvetlíme vám, prečo je potrebné mať pre túto polohu iný vankúš a aký si kúpiť.

Tvar a štruktúra vankúša 


Na tvare záleží. Vankúš nie je len pre vaše pohodlie, je potrebný predovšetkým pre zdravú chrbticu. Vankúš pre spanie na boku by mal byť vysoký tak, aby ste mali krčnú chrbticu v rovine s chrbtom. Pokiaľ by ste sa pozreli na celú vašu chrbticu pod röntgenom, mala by byť od hlavy až k panve rovná. Preto by poloha pri spánku mala byť pre výber vankúša kľúčová. 
 
V dnešnej dobe nájdete najrôznejšie tvary vankúša. Medzi tvarovo zaujímavejšie sa radia anatomické vankúše. Práve tie môžu mať typický tvar vlny alebo tvar motýlika. Najobľúbenejším anatomickým vankúšom pre spanie na boku je práve spomínaná vlna. Vyššia časť patrí nad ramená tak, aby podopierala krk, na menšiu naopak patrí hlava.  
 

Anatomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na boku TEMPUR® Original M, 31x50 cm

Skladom
159,00 €

Anatomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na boku TEMPUR® Millennium M, 32x54 cm

Skladom
174,00 €

Vankúš z pamäťovej bio peny obsahujúci prírodné oleje Bio Moore Levanduľa, 42x72 cm

Viscoelastická pamäťová pena je revolučný materiál, ktorý sa dokáže prispôsobiť hmotnosti a tlaku tak, aby zároveň ponúkal jedinečný komfort.
Skladom
109,00 €
 
 

Materiál vankúša 

Materiál vankúšov pre spanie na boku je veľmi rozmanitý. Od klasických vankúšov z peria, cez duté vlákno alebo latex, až k pamäťovej pene. Pokiaľ to vezmeme odzadu, pamäťová pena je typická pri zdravotných vankúšoch pre spanie na boku. Pena sa krásne vášmu krku prispôsobí a zaistí správnu polohu pre vašu krčnú chrbticu.  

Latex je po pamäťovej pene ďalším z veľmi prispôsobivých materiálov. Existujú vankúše z prírodného aj syntetického latexu a ich najväčšou výhodou je, že skvele odvádzajú pot. To sa hodí predovšetkým pre horúce letné noci. Podobne ako vankúše pre spanie na boku z pamäťovej peny sú aj tie latexové veľmi pohodlné.  

Pri vankúšoch z peria odporúčame tie, ktoré majú viackomorový systém. Nestane sa preto, že by vám perie ustúpilo a vy ste spali len na obliečke, ako to pri niektorých vankúšoch z peria býva.  
 

Výška a šírka vankúša  

Šírka vankúša sa odvíja od jeho typu. Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť si tvarovaný vankúš pre spanie na boku, jeho šírka bude pravdepodobne menšia. Typická šírka takého vankúša je 50 až 60 cm. Klasické vankúše sú potom o 20 cm širšie. 

 Výška vankúša je tiež daná tvarom. Dávajte u nej však pozor na to, aby ste sa neprepadali hlavou alebo krkom až k matracu. Pokiaľ neviete, ako si vybrať vankúš, prečítajte si podrobný návod tu. 
 

Matrace pre spanie na boku 

Správny vankúš je len polovica úspechu. Pre zdravý spánok je dobré kúpiť si tiež správny matrac. Všeobecne sa odporúča, pokiaľ spíte na boku, kúpiť si matrac mäkší. Ideálne na škále tuhosti medzi 1 a 3. 

Matrac s nosnosťou až 200 kg Bohemica Herkul, 90x200 cm

Na objednávku
289,00 €

Masážny matrac z pamäťovej peny Air Massage Memory 3.0, 90x200 cm

Skladom
759,00 €

Luxusný matrac TEMPUR PRO® PLUS SOFT, 90x200 cm

Skladom
2 289,00 €
 

 Ďalej nie je podmienkou, že pokiaľ ste si kúpili ortopedický vankúš na spanie na boku, musíte si automaticky kúpiť ortopedický matrac. Vyberajte podľa toho, ako je vám matrac pohodlný.