[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog Tipy pre zdravý spánok Tipy, ako rýchlo zaspať. Najlepšie metódy

Tipy, ako rýchlo zaspať. Najlepšie metódy

Po nabitom dni sa tešíte do postele, ale akonáhle sa vaša hlava dotkne vankúša, nedarí sa vám zaspať. Ak sa v tomto súvetí vidíte, nezúfajte, zaspávanie už nemusí byť strašiak. Spísali sme pre vás najspoľahlivejšie tipy čo robiť, keď nemôžete zaspať.
Čo by sme za to dali, keby sme vedeli, ako zaspať do minúty ako nehovoriac. Realita je väčšinou odlišná. V priemere nám trvá zaspať niečo medzi 7 až 15 minútami. Pokiaľ sa teda vojdete do tohto rozmedzia, zaspávate tak, ako máte. Čo ale robiť, keď to trvá dlhšie? 
 

Metóda 4 7 8 

Metóda 4 7 8 využíva techniku ​​vedomého dýchania, ktoré upokojuje nielen myseľ, ale aj telo. Táto metóda má svoj pôvod v pradávnom jogínskom cvičení pranayama, ktorá sa zameriava na dýchanie. Pomocou tejto metódy vám ukážeme, ako sa upokojiť a zaspať. 
 

Ako rýchlo zaspať metódou 4 7 8?  

  • Nadýchnite sa po dobu 4 sekúnd.  
  •  
  • Zadržte dych na 7 sekúnd. 
  •  
  • Vydychujte po dobu 8 sekúnd. 
  •  
  • Opakujte, pokiaľ nezaspíte. 
Náš mozog sa pri tejto metóde sústredí na počítanie a dych. Telo aj myseľ sa pri opakovaní postupne uvoľnia a bude viac pripravených na spánok. 
 

Prispôsobte si spálňu 

Ak máte problémy so zaspávaním prispôsobte si na spánok spálňu. Ideálne je používať spálňu len na spanie. Mozog si tento priestor spojí len so zaspávaním a vy zaspíte rýchlejšie. Na podobnom princípe funguje aj čuchová pamäť, preto si kúpte sprej, sviečku či difuzér, ktorý bude voňať len v spálni. Dajte si však pozor, aby nevoňal príliš. Z nadbytku vône vás totiž môže bolieť hlava. 

Rovnako tak odstráňte zo spálne veci, ktoré by vás mohli rozptyľovať. Elektroniku odneste do inej miestnosti a používajte v spálni žiarovky s teplým odtieňom. 

Zaspávanie ovplyvňuje aj to, na čom spíte. Kvalitný matrac a posteľ má vplyv nielen na zdravý spánok, ale aj na zaspávanie. Výber matraca je úplne zásadný, ovplyvňuje totiž kvalitu spánku až z 80%. 
 

Ako zaspať bez zlozvykov 

Vyhnúť sa určitým zlozvykom je základ pre rýchle zaspávanie. Čo je potrebné zmeniť, aby ste lepšie zaspávali? Vypnite dve hodiny pred spaním obrazovku. Modré svetlo vám zabraňuje vyplavovaniu melatonínu a klame náš mozog. Ten si potom myslí, že je stále deň. Vyhnite sa dve hodiny pred spaním jedenia a nepite alkohol. Poslednú kávu si dajte maximálne šesť hodín pred plánovaným spánkom. Tesne pred spaním necvičte a nevykonávajte žiadne zložité mentálne úkony ako je napríklad učenie. 

Nastaviť si zdravé rituály vám tiež pomôže so zaspávaním. Tesne pred spaním vyvetrajte a teplotu spálne udržujte medzi 18 až 21 stupňami. Čo pomáha na rýchle zaspanie je upokojiť telo pri čítaní knižky. 

Životný štýl samozrejme tiež ovplyvňuje rýchlosť zaspávania aj následný spánok. Vplyv má aj to, čo jete. Šport tiež zohráva svoju úlohu. Pravidelným športom sa vyplavujú dôležité hormóny a telo je viac v rovnováhe. Vyskúšať môžete napríklad beh alebo cyklistiku. Ak nie ste práve fanúšikovia týchto športov, skúste hiit tréning alebo jogu.