[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O posteliach Spálňa s nádychom starých čias: ako ju zariadiť

Spálňa s nádychom starých čias: ako ju zariadiť

Pre milovníkov starých dobrých čias prinášame inšpiráciu na retro spálne. Zariadiť si takto spálňu nie je vôbec zložité. Niekedy stačí do starej spálne nakúpiť pár dizajnových kúskov a vznikne retro spálňa, v ktorej by chcel spať každý.

Prečo retro spálňu?

Retro je v obľube hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je cena. Pokiaľ máte doma starý kúsok, ktorý len potrebuje starostlivosť, prečo investovať do nového? Ďalším dôvodom môže byť udržateľnosť. Nie všetky materiály, z ktorých je starý nábytok vyrobený, je možné zrecyklovať alebo ekologicky rozložiť. Preto je renovácia jednoznačne ekologickejšia. Tretím je jednoducho nostalgia. Starší nábytok môže vyvolávať spomienky na šťastné detstvo alebo našich milovaných príbuzných.
 

Ako vybrať nábytok do spálne?

Ani renovácia spálne sa ale nezaobíde bez investície. Niektoré kúsky zo starej spálne budete musieť vymeniť za nové. Ako sa rozhodnúť, ktorý kúsok pôjde preč a ktorý nie? Odpovedzte si na tieto otázky:
  • Je stále funkčný? 
  • Páči sa mi a chcem ho mať v spálni?
  • Zvládnem ho zrenovovať?
  • Koľko času mi jeho renovácia zaberie?
  • Môžem niekde kúpiť nový bez práce?

Dôležité je, aby vám starý nábytok nebral pohodlie. Napríklad dlho používaná posteľ s rozbitými lamelami vám môže znižovať kvalitu spánku. Ideálne je zakúpiť novú posteľ a nočné stolíky rovnakého štýlu, v ktorom je zvyšok spálne. Tým si zachováte svoje pohodlie aj design spálne.

Najčastejšie sa zo starej spálne nechávajú komody, zrkadlá, skrine alebo lampičky. Kúpiť sa hodí posteľ, matrac alebo koberec.
 

Čo s čím a ako kombinovať

Základom je rozhodnúť sa, aké farby v spálni zvoliť. Máte doma kúsky, ktoré chcete nechať vyniknúť? Zvoľte steny v neutrálnejších tónoch, ktoré nechajú váš nábytok hovoriť sám za seba. Ak chcete zakomponovať nejakú farbu, zvoľte ju výraznú. Spálňa bude vyzerať viac dizajnovo premyslená.

Vytvorte wow efekt vďaka stavebnému komponentu v spálni. Aj jednoduchá lišta okolo stropu zvládne pretvoriť známy priestor do niečoho viac sviežeho.

Aby vaša spálňa nevyzerala chaoticky, ale naopak útulne a premyslene, všetok nábytok aj doplnky by mali byť rovnako kvalitné. Kombinujte napríklad veľmi zdobenú drevenú komodu do spálne s niečím, čo má jemné línie a jednoduchý dizajn ako môže byť jednoduchá kovová lampa. Podobne funguje nový odvážny nábytok so starožitným lustrom a zrkadlami.

Spálňu z masívu sa snažte držať v jednom štýle dreva. Ak máte kusy nábytku, ktoré sú z dreva rôzneho, skúste ich zladiť tým, že ich natrite rovnakou farbou.

Hoci je teraz trendy mať bielu spálňu, skúste experimentovať a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Vyskúšajte napríklad tmavomodrú spálňu. Kontrast dreva a modrej môže vytvoriť útulnú miestnosť pre spánok.
 

Výber doplnkov

Osvetlenie do spálne hrá tiež kľúčovú úlohu. Napríklad starý robustný luster môže dodať šmrnc spálni, ktorá je zostavená z jednoduchého dreveného nábytku. V kombinácii s ozdobnými lampami a napríklad výraznými závesmi sa stane takáto spálňa snom každého, kto do nej vojde. 

Ovplyvniť dizajn spálne môže aj štýl a farba obliečok. K retro spálni sa hodia skôr kvetinové vzory. Obliečky nemusia priamo v interiéri vynikať. Zároveň by malo korešpondovať s vankúšmi a tiež so štýlom, v ktorom je posteľ a nočné stolíky. Viac čítajte v tomto článku.