[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Fázy spánku u dospelých a detí

Fázy spánku u dospelých a detí

Spánok detí sa podstatne líši od spánku dospelých. Prvá odlišnosť vyplýva z toho, že deti pri narodení nemajú nastavený 24 hodinový spánkový režim.

Rozlišovať medzi dňom a nocou sa musia ešte len naučiť, čo u niektorých kojencov môže trvať aj niekoľko mesiacov. Doba súvislého nočného spánku sa naviac predlžuje veľmi pozvoľne s tým, ako ustupuje potreba nočného kŕmenia.

Druhým a podstatnejším rozdielom spánku detí a dospelých je odlišnosť spánkových cyklov. V porovnaní s dospelými strávia deti výrazne menej času v hlbokom spánku a ich spánkové cykly sú navyše omnoho kratšie. Výsledkom je, že sa deti v priebehu noci s porovnaním s dospelými oveľa ľahšie a tiež aj častejšie prebúdzajú. Týmto fázam spánku by mala zodpovedať a správna voľba tuhosti matraca.

Spánok dospelých


spánok dospelých

 

Spánok dospelých prebieha v cykloch, ktorý má vždy dve fázy - plytký spánok (REM) a hlboký spánok (NREM alebo nonREM). Skratka REM pochádza z anglického označenia Rapid Eye Movement, keďže táto fáza je charakteristická rýchlymi pohybmi očí. Dochádza pri nej k zvýšenej aktivite mozgu, ktorá si približuje stavu bdenia, přičom stále vnímame, počujeme alebo dokonca cítime vône Svalové napätie je v tejto fáze nízke, ale dýchanie a srdcová činnosť sú nepravidelné a oči sa pohybujú pod zavterými viečkami. V REM fáze sa nám snívajú sny, ktoré si po prebudení pamätáme. V tejto fáze spánku sa človek pri vyrušení ľahko prebudí. REM fáza predstavuje 20 až 25% doby spánku dospelej osoby.

Predtým, ako sa človek dostane do REM fázy spánku prejde niekoľkými štádiami non-REM spánku, ktorý sa označuje ako hlboký. Na konci non-REM spánku je prebudenie spiaceho najobtiažnejšie a prebúdzaná osoba ho vníma ako nepríjemné. V non-REM spánku prebieha proces zapamätávania si dát, udalostí, fyzická regenerácie tela, ale aj imunitného a nervového systému a dochádza aj k obnoveniu pokožky vrátane rastu vlasov a nechtov. Nočné mory, námesačnosť alebo hovorenie zo spánku majú svoje miesto práve v non-REM fáze spánku.

Fázy non-REM a REM spánku sa u dospelých osôb za noc postupne striedajú asi v 90minutových cykloch. Na konci cyklu sa človek prebudí alebo pokračuje v ďalšom spánku začiatkom nového cyklu. Zdravý jedninec zažije takýchto cyklov za jednu noc zhruba 4 až 6 s tým, že ideálna doba spánku tak podľa posledných výskumov trvá 7-8 hodín, pričom menej ako 6 a viac ako 9 hodín je popvažované za vyslovene nezdravé.

S pribúdajúcim vekom potrebuje človek tráviť viac a viac času vo fáze non-REM z dôvodov potrebnej regenerácie tela. Z toho dôvodu by sme mali s pribúdajúcim vekom voliť vysoko komfortné matrace z pamäťovej peny strednej či nižšej tuhosti.

Spánok detí


spánek detí

 

Spánok detí je veľmi odlišný od spánku dospelých. Pri kojencoch neprebiehajú klasické cykly non-REM a REM spánku. Namiesto toho sa pri kojencoch striedajú fázy aktívneho a kľudného spánku. Jeden cyklus zahŕňajúci aktívny a kľudný spánok trvá v prvom polroku dieťaťa iba 50 až 60 minút.

Spánok kojenca začína aktívnou fázou, ktorá je podobná REM spánku u dospelých. Táto fáza je charakterizovaná pohybom viečok, relatívne rýchlym, nepravidelným dýchaním, občasnými pohybmi končatín a občasnými hlasovými prejavmi (napr. krátky plač zo spánku). V tejto fáze spánku sa dieťa ľahko prebudí. V aktívnej fáze spánku strávia kojenci asi polovicu svojho spánkového cyklu. V tejto fáze dochádza k arastu a vývoji dieťaťa a sú podporované podvedomé procesy učenia.

Druhú fázu predstavuje kľudný spánok. V priebehu kľudného spánku sa viečka kojenca nepohybujú, dýchanie je pomalšie, pravidelné a telo je takmer bez pohybu. V tejto fáze spánku kojenca obvykle neprebudí a väčší hluk aleo iné vyrušenie. Kľudný spánok zakončuje spánkový cyklus. Po skončení spánkového cyklu sa dieťa buď prebudí alebo pokračuje ďalším cyklom spánku.

Vzhľadom k dôležitosti rastu, vývoja a učenia je treba. aby dieťa trávilo oveľa viac času vo fáze aktívneho (REM) spánku. Naopak, ich telá sú v omnoho lepšom stave ako u nás a regenerácia prebieha dokonale aj bez spánku, takže kľudná fáza pre nich nie je taká dôležitá.

Preto by detské matrace mali byť zo studenej peny s vyššou tuhosťou.

Časom, ako dieťa dospieva, nadobúda kľudný spánok vlastnosti non-REm spánku dospelých. Táto doba sa tiež postupne predlžuje a skracuje sa doba aktívneho (REM) spánku. Táto zmena je však postupná a trvá niekoľko rokov, než sa začne spánok dieťaťa podobať spánku dospelých.