[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog Tipy pre zdravý spánok Ako spíme? Koľko spánku denne potrebujeme

Ako spíme? Koľko spánku denne potrebujeme

Ako ráno vstávate, spíte radi? Budíte sa s nutkaním posunúť budík ešte o hodinu dlhšie, a pospať si alebo je pre Vás zvonenie budíka vyslobodenie z otravného prevaľovanie sa v posteli? Z výskumov vyplýva, že nám ako dospelému človeku stačí okolo 8 hodín spánku denne. Spánok je pre nás veľmi…

Ako ráno vstávate, spíte radi? Budíte sa s nutkaním posunúť budík ešte o hodinu dlhšie, a pospať si alebo je pre Vás zvonenie budíka vyslobodenie z otravného prevaľovanie sa v posteli?

Z výskumov vyplýva, že nám ako dospelému človeku stačí okolo 8 hodín spánku denne. Spánok je pre nás veľmi dôležitý, pretože dĺžka a kvalita spánku ovplyvňuje život človeka, jeho zdravie, výkonosť a predovšetkým jeho duševnú pohodu. A ako na tom sme my, ako Slováci v skutočnosti? Nie je rozdiel, či bývate v meste alebo na dedine. Vašu dobu spánku to neovplyvní a všetci spia priemerne rovnako dlho.

„Tích, ktorí si doprajú viac ako 9 hodín spánku je v meste 2x viac ako na dedinách.“

Prečo muži v strednom veku spia menej? Sú za tým zdravotné problémy alebo chytajú druhú miazgu?

V strednom veku spia ľudia najmenej. Zdá sa, že je to prirodzené, pretože je to náročné životné obdobie, deti odchádzajú z domu, rodičia týchto ľudí sú vo veku, kedy už potrebujú pomoc. Všetky tieto situácie nás zamestnávajú toľko, že pred spaním nemyslíme na nič iné a skracuje to náš spánok. Či už sa jedná o muža alebo ženy, tu to platí pre obe pohlavia.

Je tu rozdiel medzi spánkom mužov a žien. U oboch strán platí, že sa najviac vyspíme, keď sme mladí, v strednom veku sa spí menej a v starobe sa opäť vyspíme viac. Ten rozdiel je v tom, kedy jednotlivé fázy pri jednotlivých stránách nastávajú a ako sú rozsiahle.

U žien je vidieť postupné skracovanie spánku od skorej mladosti až do odchodu do dôchodku a potom náhle predĺženie spánku v období, keď sú ženy doma v dôchodku. U mužov to tak nie je.

U mužov sa spánok skracuje do štyridsiatky. Potom nastávajú problémy vyššie uvedené, deti odchádzajú, starosť o vlastných rodičov. Muži tieto situácie riešia o mnoho menej ako ženy, preto musíme hľadať aj ďalšie príčiny. Chcú muži dohnať to, čo nestihli za dobu, čo sú na svete, stihli toho málo a chytá je druhá miazga alebo im začalo nočné vstávanie kvôli zdravotným problémom? Môže to byť akýkoľvek dôvod. Ale tento nedostatok spánku si muži vyberajú potrebou dlhšieho spánku zhruba o 10 rokov skôr ako ženy.

„...tento nedostatok spánku si muži vyberajú potrebou dlhšieho spánku zhruba o 10 rokov skôr ako ženy.“

Čo je za tým, že si starí ľudia sťažujú, že sa nevyspia?

Áno, dĺžka spánku je veľmi úzko spojená s vekom, ale rozhodne to neznamená, že čím bude človek starší, tým menej sa vyspí. Je jasné, že mladí ľudia si v porovnaní s ostatnými vekovými skupinami pospia najdlhšie a väčšinou vstávajú až po ôsem hodinovom spánku. Komu by sa to tiež nepáčilo?

Ako je to v skutočnosti s dôchodcami? Starí ľudia nespia menej, ale spia nekvalitne. Existujú dve fázy spánku. Prvá REM fáza je fáza plytká, v ktorej sa nám zdajú sny. Táto fáza nám zaistí psychickú regeneráciu. Druhá fáza spánku je tvrdá fáza, v ktorej o sebe vôbec nevieme a počas ktorej sa regenerujú bunky. Mladým ľuďom stačí REM fáza, ale čím je človek starší potrebuje viac tvrdej fázy spánku. Pretože telo je unavené, boľavé a potrebuje uvoľnenie a regeneráciu.

„Starí ľudia nespia menej, ale spia nekvalitne.“

S pribúdajúcim vekom ľudia nechcú robiť zmeny a veľa ľudí stále spí na posteliach a na matracoch z šesťdesiatych i starších rokov. Preto zle zaspávajú a väčšinu spánku trávia v REM fáze, ktorá pre nich nie je vhodná. Takže pomôžme starším zabudnúť na ich preležané matrace, na ktorých sa im nespí lepšie, ako si myslia. Nový bude pre nich zdravotne lepší a pohodlnejší