4 veci, ktoré musíte vedieť o posteľových roštoch
Pre zdravý spánok je samozrejme dôležitý kvalitný matrac, ale tiež voľba správneho roštu značne prispieva ku kvalite nášho spánku a zaručuje jeho správnu funkčnosť. Správne zvolené rošty majú tiež vplyv na odvod vlhkosti, vzdušnosť matracu a ovplyvňujú aj ortopedické vlastnosti matraca alebo jeho životnosť.
Základné delenie roštov
Posteľové rošty sa rozdelujú na 2 základné skupiny, a to na rošty lamelové a segmentové. Lamelové rošty sa lišia šírkou lamelov, uložením a počtom. Tiež vzdialeností medzi lamelami a možnosti nastavovania tuhosti.
O poznanie vyššou kategóriou sú práve rošty segmentové, ktoré vďaka pružnému podopieraniu tela dokážu ideálne rozložiť jeho váhu a reaguje individuálne na zaťaženie v každom bode plochy matraca. Poskytuje tak lepšiu oporu a súhru s Vašim matracom.
Oba typy roštov sú dostupné v troch variantách a to nepolohovateľné, manuálne polohovateľné alebo polohovateľné pomocou motoru.
Ako vybrať rošt správne?
Na pružné rošty patria matrace, ktoré podporia pozitívne vlastnosti roštu a dobre sa prispôsobujú, aby ste zo súhry matraca s roštom mali ten pravý užitok.
Pružinové matrace sú vhodné na pevné latkové rošty alebo nepolohovateľné rošty s nepružným uložením lamiel. Penové i latexové matrace potom môžme uložit na pružné lamelové alebo segmentové rošty.
Prevedenie roštu (polohovateľný alebo pevný) potom voľte predovšetkým podľa Vašich požiadavkov na pohodlí, ale tiež praktičnosť. Pri posteli s úložným priestorom sa zamerajte najmä na ľahký prístup a kompatibilitu s vybraným typom roštu. Z hladiska zdravia a pohodlia je najlepšou voľbou motorom polohovateľný rošt, ktorý ponúka ľahké plynulé ovládanie a najzdravšiu možnú polohu pre spánok.
Zdravotný význam posteľového roštu
Pružné posteľové rošty poskytujú rôznym častiam tela v rôzných častiach lôžka potrebné zmäkčenie alebo naopak spevnenie. Pri spánku na chrbte aj na boku zostává chrbtica v prirodzenej polohe, matrac a jeho podložka pružne kopíruje tvar tela, netlačí na kĺby ani svaly a nenúti tak spáčov budiť sa a otáčať s pocitom ztuhnutých svalov.
Pokiaľ je posteľ príliš tvrdá dochádza k neprirodzenému tlaku na kĺby a chrbticu, ktoré sú tak v nevhodnej polohe. |
Pokiaľ je posteľ príliš mäkká telo sa príliš zaborí, chrbtica je neprirodzene prehnutá a svaly sú napnuté alebo stlačené. Stlačené sú tiež vnútorné orgány, ktoré tak nemôžu patrične regenerovať. |
Správným riešením sú pružné posteľové rošty, ktoré potrebné časti spevnia alebo naopak zmäkčia, rešpektujú stavbu ľudského tela a drží chrbticu v správnej polohe. |
Ako sa starať o posteľový rošt
Nielen matrac, ale aj posteľový rošt potrebuje správnu starostlivosť, aby správne plnil svoju funkciu a podporoval zdravý spánok. Pre správnu a dlhotrvajúcí funkciu roštu doporučujeme dodržiavať následujúce pravidlá:
- Rošt by mal byť umiestnený v suchom prostredí
- Pod posteľ a rošt by mal vždy prúdiť vzduch
- Minimálne dvakrát ročne utrite drevenné aj plastové časti roštu navlhčenou textilnou handričkou
- Pri polohovacích roštoch premažte raz za rok pohyblivé časti olejom