[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O vankúšoch Anatomický vankúš: ako ho vybrať a ako na ňom spať?

Anatomický vankúš: ako ho vybrať a ako na ňom spať?

Správny vankúš a matrac spoločne tvorí to pravé prostredie pre kvalitný spánok. Ten je dôležitý pre vaše zdravie. Vybrať ale ten správny vankúš je občas makačka. Poďme si všetko spoločne prejsť, nech viete, na čo sa pri anatomických vankúšoch zamerať.

Ako vybrať anatomický vankúš 

Anatomické vankúše sa líšia materiálom, tvarom aj rozmerom. Preto je dôležité zamerať sa na kvalitný materiál a tvar vybrať podľa vašej spánkovej polohy.  
 

Materiál 

Podstatou anatomického vankúša je, že sa prispôsobí anatómii vášho tela. Preto je potrebné vybrať si materiál, ktorý má dobrú prispôsobivosť. Ideálnym materiálom je pena, ktorá pôsobí minimálny protitlak na hlavu a krk. Anatomický vankúš z pamäťovej peny je preto vhodnou voľbou. Pamäťová pena reaguje na teplo aj tlak tela a dokonale sa mu prispôsobí.  
 

Tvar 

Anatomicky tvarovaných vankúšov je viacero. Najčastejšie tvar vankúša odráža to, pre akú spánkovú polohu je určený. V každej spánkovej polohe potrebuje krk a hlava inú oporu. Najviac je napríklad potrebná pri spánku na boku, preto anatomický vankúš pre spanie na boku má tvar vlny, ktorá dokonale podporí krk. Vďaka nej je krčná chrbtica zrovnaná s chrbtom.  

Spanie na chrbte vyžaduje nižší vankúš ako spanie na boku. Napríklad Tempur Millenium má špeciálny výrez, kam patrí hlava. Vďaka tomu je hlava zafixovaná v jednej z najzdravších polôh pri spánku.  

Existujú samozrejme aj univerzálne anatomické vankúše pre viacero polôh naraz. Napríklad už spomínané Millenium má aj vlnu pre spánok na boku. Tieto univerzálne vankúše majú väčšinou klasický tvar obdĺžnika.  

Anatomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na boku TEMPUR® Millennium M, 32x54 cm

Skladom
174,00 €

 

Rozmer 

Pokiaľ zháňate anatomický vankúš 50×70 cm, musíme vás sklamať. V našej ponuke ich veľa nenájdete. Vankúše tohto druhu totiž nemajú rozmer klasických vankúšov. Veľké vankúše nám často zaberajú priestor v posteli. Môžeme potom spať ramenami na vankúši, a tým si skriviť nielen krčnú chrbticu, trpia aj spomínané ramená alebo aj chrbát. Anatomické vankúše majú preto menší rozmer, ktorý zodpovedá zdravej polohe pri spánku.  
 

Anatomický vankúš pre deti a bábätká  

Bábätká by do roka mali spať bez vankúša. Podľa americkej organizácie združujúcej pediatrov AAP spanie na vankúši môže u bábätiek spôsobiť syndróm náhleho úmrtia dojčaťa, známy tiež pod názvom SIDS. 

Starším deťom potom nie je potrebné kupovať špeciálny anatomický vankúš pre deti či bábätká. Hodí sa pre ne štandardný anatomický vankúš, ktorý je univerzálny pre všetky spánkové polohy. Deti totiž do puberty spánkové polohy striedajú. 
 

Ako spať na anatomickom vankúši 

To, ako na vankúši spať, sa odvíja od jeho tvaru. Základy sú však stále rovnaké. Vankúš by mal nadväzovať na ramená a vyplniť medzeru medzi nimi a hlavou. Pokiaľ máte vankúš v tvare vlny, spite na vyššej časti vankúša. Máte iný typ vankúša a neviete, ako na ňom spať? Neváhajte kontaktovať našu infolinku, kde vám poradí spánkový špecialista.