[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O posteliach Ako vybrať manželskú posteľ?

Ako vybrať manželskú posteľ?

Dôvodov, prečo si kúpiť manželskú posteľ, je veľa. Ale vybrať tú správnu už je občas oriešok. Na trhu môžete nájsť nepreberné množstvo typov postelí. Ako si z neho vybrať a nezblázniť sa, to vám poradíme v tomto článku.

Typy manželských postelí 

Určite ste niekedy narazili na pojem boxspringové manželské postele, ktorým sa občas hovorí aj americké postele. Tento názov majú preto, že sú v Amerike veľmi populárne. Rozdiel medzi nimi a štandardnými manželskými posteľami je v usadení matraca. Je to totiž manželská posteľ s matracom.  

Boxspring má 3 časti. Základňu, ktorá je bez roštu. Namiesto neho je tu drevená konštrukcia s pružinami, ktoré sú chránené čalúnením. Na túto časť potom nasadá pružinový matrac. Naň patrí vrchný matrac. Všetky tieto časti sú v cene postele, takže vám môžu ušetriť čas strávený rozhodovaním, ktorý rošt a matrac do postele kúpiť. 
 

Materiál manželskej postele 

Základným materiálom býva drevo, lamino alebo kombinácia dreva a čalúnenia. Môžete sa stretnúť aj s prvkami z plastu a ďalších materiálov. Manželské postele z masívu sú asi najobľúbenejším typom postele. A nie je sa čomu diviť. Majú mnoho výhod.  

Masív je ako materiál nadčasový a vydrží veľa rokov. Pokiaľ je z neho posteľ vyrobená kvalitne, ani po rokoch nevŕzga a zvládne aj častejšie sťahovanie. Mladší brat masívu, lamino, je alternatívou pre tých, ktorí chcú kúpiť lacnú manželskú posteľ.  
 
Čalúnená posteľ je potom ekvivalentom modernej manželskej postele. O túto posteľ sa môžete oprieť. Často v čelách čalúnených postelí býva pena, ktorá robí sedenie v posteli veľmi pohodlným. Dizajn postele býva nadčasový. Čalúnenie ale nepoteší alergikov. Údržba je oproti drevu náročnejšia. Ale zúfať nemusíte. Dajú sa na čistenie použiť čistiace prostriedky a impregnácia.    
 

Veľkosť manželskej postele 

Ak začneme od najmenšej po najväčšiu, potom je potrebné spomenúť posteľ 140x200 cm. Tento rozmer je pre tých, ktorí chcú väčšiu posteľ, ale nespia na nej vo dvojici na dennej báze. Štandardom nielen českých spální je rozmer 160x200 cm. Pre tých, čo ale chcú viac, sa odporúča posteľ 180x200 cm.  Pokiaľ ale chcete priestor alebo s vami spia vaše deti, dobrou alternatívou je posteľ na mieru. V manželskej posteli 200x200 cm má na ružiach ustlané každý. 
 

Manželská posteľ s matracom a roštom 

Nie je časté, že by sa predávala posteľ s roštom a matracom v cene. Každé telo je iné a potrebuje inú oporu chrbtice. Preto napríklad lacné váľandy nie sú vhodné na spánok. Pokiaľ trváte na „hotovej” posteli, hľadajte boxspringové postele, o ktorých sme písali vyššie.  
 

Manželská posteľ s úložným priestorom 

Úložný priestor pod posteľou nesie mnohé výhody. U lepších predajcov si môžete vybrať, či chcete úložný priestor pod vyklápacou ležacou plochou alebo vo forme šuplíkov. Ak sa chcete o úložnom priestore dozvedieť viac, prečítajte si podrobnejší článok tu
 

Výška manželskej postele 

Pokiaľ sa vám v hlave objavuje otázka –⁠⁠⁠⁠⁠ Aká je správna výška postele –⁠⁠⁠⁠⁠ potom pre vás máme odpoveď. Je rozdiel medzi výškou bočníc a výškou postele. Výšku postele tvorí výška bočníc s výškou matraca a posadením roštu. Ideálne by mala byť výška postele medzi 50 a 65 cm. Za vysokú manželskú posteľ môžete považovať tú, ktorá má výšku bočníc 45 cm a viac. Článok na túto tému nájdete tu.