[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O vankúšoch Ortopedické, zdravotné a anatomické vankúše, aký je medzi nimi rozdiel?

Ortopedické, zdravotné a anatomické vankúše, aký je medzi nimi rozdiel?

Ortopedický, zdravotný, anatomický… Vyznať sa v rôznych názvoch vankúšov môže byť niekedy ťažké. Preto sme pre vás pripravili článok, ktorý všetko vysvetlí. Navyše vám poradíme, ktorý je ten pravý pre vás a aké má výhody.

Ortopedické vankúše 

Ortopédia ako odbor sa zaoberá prevenciou a liečbou problémov pohybového aparátu, preto tieto vankúše slúžia ako prevencia bolesti krčnej chrbtice. Názov ortopedický nie je nijako regulovaný štátom, preto by ste sa nemali automaticky spoliehať na to, že vás ortopedický vankúš zbaví bolestí, pokiaľ už nejaké máte. Môže im však predchádzať alebo ich tlmiť. 
 

Pre koho sú vhodné 

Tento vankúš môže slúžiť ako prevencia bolestí chrbtice a je vhodný pre každého, kto chce pohodlný spánok. Najčastejšie sa môžete stretnúť s ortopedickým vankúšom z pamäťovej peny, ktorá sa tlakom a teplom vášho tela krásne prispôsobí tvaru hlavy a krčnej chrbtice. U nás sa špecializujeme len na vankúše pod hlavu, preto nemáme ortopedický vankúš medzi kolená. 
 

Výhody a nevýhody 

Nevýhodou ortopedického vankúša je práve to, že nemusí mať žiadny certifikát, teda jeho vlastnosti nie sú zaručené. Výhodou naopak môže byť jeho cena, ktorá môže byť nižšia oproti zdravotnému vankúšu, ktorý musí podľa zákona zodpovedať určitým parametrom.  

Prírodný vankúš s dvojakou tuhosťou Bio Double, 42x72 cm

Vankúš Bio Double sa vďaka pamäťovej pene dokáže dokonale prispôsobiť váhe a tlaku pre vynikajúcu oporu a komfort.
Skladom
119,00 €

 
 

Zdravotné vankúše 

Zdravotný vankúš môže byť označený za zdravotný vtedy, keď je klinicky testovaný a spĺňa parametre Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. V tej chvíli je braný ako pomôcka, ktorá má potvrdené vlastnosti pomáhajúce k liečbe alebo prevencii určitých ochorení. Preto zdravotný vankúš na krčnú chrbticu bude slúžiť preventívne proti bolestiam. Takéto vankúše musia mať vždy certifikát a znížené DPH.  
 

Pre koho sú vhodné 

Zdravotný vankúš je vhodný pre každého, kto si chce dopriať to najlepšie a ide na kvalitu. Tvar takého vankúša môže byť anatomický, ale nemusí. Preto si prídu na svoje aj milovníci tých klasických, veľkých. Vždy ale platí, že musí mať certifikát potvrdzujúci svoje vlastnosti. Dajte si pozor, pokiaľ vám iní predajcovia ukážu certifikát o zdravotnej nezávadnosti. Ten totiž nie je osvedčením o zdravotných vlastnostiach. Zdravotne nezávadné musia byť všetky vankúše na trhu bez ohľadu na typ.
 

Výhody a nevýhody 

Výhodou zdravotného vankúša sú jeho preukázané vlastnosti. Kúpiť si zdravotný vankúš je záruka kvality, pretože toto označenie je regulované štátom na rozdiel od iných označení. Nevýhodou môže byť vyššia cena, ktorá ale zodpovedá kvalite preukázanej certifikátom. 

Anatomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na boku TEMPUR® Original M, 31x50 cm

Skladom
159,00 €

 

Anatomické vankúše  

Anatomické vankúše sú špecifické svojím tvarom. Dizajn vankúša zodpovedá správnej a pohodlnej polohe vašej hlavy a krčnej chrbtice pri spánku. Napríklad anatomický vankúš pre spanie na boku bude ponúkať väčšiu oporu pre krčnú chrbticu ako ten, ktorý je určený pre spanie na bruchu. Medzi anatomickými vankúšmi nájdete ako tie, ktoré sú odporúčané len pre jednu alebo dve spánkové polohy, tak tie, ktoré sú univerzálne pre všetky. 
 

Pre koho sú vhodné 

Anatomické vankúše si obľúbia tí, ktorí majú radšej menšie vankúše. Vďaka špeciálnemu tvaru slúži vankúš ako dobrá prevencia proti bolestiam chrbta. Tento druh vankúša ocenia hlavne alergici, anatomické vankúše sú totiž z pamäťovej peny, ktorá je antialergická
 
Pred kúpou vankúša si naň skúste ľahnúť. Zoberte si so sebou partnera alebo kamaráta, aby ste si mohli skontrolovať, že vo vašej spánkovej polohe máte krčnú chrbticu rovno. Alebo ešte lepšie, príďte do PreSpánku, kde vám poradia spánkoví špecialisti. A ako spať na anatomickom vankúši? Hlava aj krk by mali byť vždy na vankúši, ktorý by mal nadväzovať na ramená. Tie by nemali byť na vankúši. 
 

Výhody a nevýhody 

Nevýhodou anatomického vankúša môže byť jeho špecifický tvar. A to predovšetkým preto, že väčšina štandardných obliečok nebude zodpovedať jeho rozmerom. Zároveň, pokiaľ si potrpíte na esteticky peknú spálňu, pripravte sa na to, že anatomický vankúš nikdy nebude dominantou perfektne ustlanej postele. To môžete ale napraviť dekoratívnymi vankúšmi, ktoré na noc presuniete z postele inam.