[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Čo znamenajú zóny pri matracoch?

Čo znamenajú zóny pri matracoch?

Uvažujete nad nákupom zónového matraca? V novom článku vám vysvetlíme, na čo sú zóny na matraci, pre koho sa hodia a naopak, kto by sa mal vyhýbať týmto matracom oblúkom.

Čo sú zónové matrace? 

Zóny na matraci sú miesta, ktoré majú odlišnú tuhosť. Vďaka nim matrac dokáže ustúpiť alebo naopak ponúknuť potrebnú oporu tam, kde ju telo potrebuje. Zachováva sa tak prirodzená krivka chrbtice a nedochádza k tomu, že by ste spali v neprirodzenej pozícii, ktorá by mohla z dlhodobého hľadiska spôsobiť bolesti chrbta, bedier alebo krku. Umiestnenie a počet zón odráža stavbu nášho tela a jeho potreby.  
  

Pre koho sú zónové matrace? 

Zónové matrace sa odporúčajú tým, ktorí spia na boku. Je to z toho dôvodu, že práve tento druh spáčov potrebuje nielen oporu v oblasti chrbtice, ale tiež je pre ich zdravie dôležité, aby im matrac ustúpil v oblasti bokov a ramien. Znamená to, že potrebujú minimálne dve rôzne tuhosti.  
 
TIP: Prečítajte si viac o spánku na boku alebo o tom, ako polohy pri spánku môžu ovplyvniť vaše zdravie
 
Ďalej sa tieto matrace odporúčajú, pokiaľ máte zdravotné problémy. Niektoré zdravotné matrace sú so zónami alebo ponúkajú štyri druhy pocitov a podobne. Kto by sa týmto matracom mal vyhýbať, tak to sú deti. Zóny totiž nezodpovedajú proporciám ich tela. Vhodné pre nich sú preto detské matrace, ktoré majú vyššiu tuhosť. 
 

Typy zón a ako sa líšia 

Zóny na matraci sa líšia svojou tuhosťou, aby sa lepšie matrac dokázal prispôsobiť vášmu telu. Existuje napríklad 7 zónový matrac, ktorý má rozdielnu tuhosť tzv. od hlavy po päty. Ako už sme písali vyššie, inú tuhosť bude mať zóna pre ramená alebo boky, oproti zóne pre chrbticu. Najčastejšie sa stretávate so 7 zónami, nie je ale výnimočný ani 9 zónový matrac. 
 
Podobné zónovým matracom sú matrace, ktoré ponúkajú viac pocitov ležania. Na jednej strane je matrac mäkký, na druhej je tvrdý. Aby ste si mohli upravovať aj to, ako veľmi bude daná strana tvrdá alebo mäkká, môžete sa stretnúť aj s takými matracmi, ktoré majú napríklad pamäťovú penu v poťahu.  
  

Materiály zónových matracov 

Na našom e-shope nájdete len zónové matrace penové. Stretnúť sa môžete so 7 zónovým matracom zo studenej peny alebo z peny pamäťovej. Každý z nich má trochu iné vlastnosti. Studená pena je priedušná a lepšie reguluje teplotu. Typické pre ňu je, že má dlhú životnosť a skvele drží svoj tvar. Pamäťová pena sa skvele prispôsobuje a nepôsobí tlak na telo. 
 
Ako si teda vybrať 7 zónový penový matrac priamo na mieru pre vás? O tom sa môžete dočítať tu.