[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Spanie na boku: ako vybrať vhodný matrac a vankúš

Spanie na boku: ako vybrať vhodný matrac a vankúš

Je spanie na boku zdravé? Vedci zo spoločnosti Sleep Foundation popísali, aké výhody táto poloha má a pre koho je odporúčaná. A experti z PreSpánku vám poradia, aký matrac a vankúš si kúpiť, aby ste z tejto polohy vyťažili maximum.

Ako ovplyvňuje spánok na boku vaše zdravie? 

Najzdravšia poloha pri spánku je pre každého individuálna. Všeobecne platí, že za zdravú odborníci považujú tú, pri ktorej je chrbtica od hlavy k bokom rovná. Spanie na boku alebo na chrbte má však viac výhod ako spanie na bruchu.  

Ako deti striedame spánkové polohy rovnomerne. S vekom potom viac preferujeme jednu polohu. Viac ako 60 % dospelých spí na boku. Pričom muži trávia na boku viac času ako ženy. A pre koho je vhodná?

Pre tých, ktorí: 
  • trpia bolesťami bedier, 
  • majú problémy s pálením záhy,  
  • tehotné, 
  • chrápu, 
  • majú problémy s trávením, 
  • prekonali srdcové zlyhanie.  
To, na akom boku by ste mali spať, záleží na preferenciách a tiež zdravotných problémoch. Ľudia, ktorí majú problémy s trávením alebo pálením záhy, preferujú pravý bok, naopak tí, ktorí prekonali srdcové zlyhanie, spia na ľavom.  
 

Kedy nie je spánok na boku tým pravým pre vás 

Spánok na boku môže mať aj svoje nevýhody. Jednou takou môže byť tvorba vrások na tej strane tváre, ktorú máte častejšie na vankúši. Spôsobuje to predovšetkým naťahovanie pleti pri drobných pohyboch po vankúši. Tým, ktorí sa chcú vráskam z vankúša vyhnúť, odporúčame spánok na chrbte.  

Nevhodný je spánok na boku aj pre tých, ktorých hnevajú stuhnuté ramená. Spánkom na boku vyvíjame na ramená tlak a existujúca bolesť sa tak môže zhoršiť. Pokiaľ sa vám stáva, že cítite bolesť bedier pri spaní na boku, môže to spôsobovať nevyhovujúci matrac. Či už cítite bolesť v boku na ľavej či pravej strane, je na čase zamyslieť sa, či pre vás terajší matrac nie je príliš tvrdý.  

Matrac pre spanie na boku by vám mal v oblasti bedier a ramien ustúpiť. Naopak zvyšku chrbta by mal ponúkať dostatočnú podporu. Pokiaľ tomu tak nie je, môže sa dostaviť bolesť na pravom alebo ľavom boku.   

Pokiaľ cítite pri tejto polohe bolesť krčnej chrbtice, môže byť na vine nevhodný vankúš.  
 

Vankúše vhodné pre spánok na boku 

Vaša hlava na boku potrebuje vyššiu oporu ako pri iných pozíciách. Preto sa hodia také vankúše, ktoré vám hlavu a krk zdvihnú tak, aby bola chrbtica vodorovne. Ideálne sú anatomické vankúše, pretože sú priamo prispôsobené jednotlivým spánkovým polohám.  

Anatomický vankúš pre spanie na boku má najčastejšie tvar vlny.  

Anatomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na boku TEMPUR® Original M, 31x50 cm

Skladom
159,00 €

 
Vhodný je tzv. motýlik, teda vankúš pre spanie nielen na boku, ale aj na chrbte aj bruchu.  

Ergonomický vankúš poskytujúci jedinečnú oporu pri spánku na bruchu TEMPUR® Ombracio, 50x60 cm

Vankúš Ombracio sa vám prispôsobí v každej pozícií spánku.
Skladom
264,00 €


Okrem už spomínaného anatomického je vhodný aj zdravotný vankúš pre spanie na boku. Ten môže mať aj klasickejší tvar. V našej ponuke je to napríklad vankúš z pamäťovej peny Bio Double. 

Prírodný vankúš s dvojakou tuhosťou Bio Double, 42x72 cm

Vankúš Bio Double sa vďaka pamäťovej pene dokáže dokonale prispôsobiť váhe a tlaku pre vynikajúcu oporu a komfort.
Skladom
119,00 €

 

Matrace vhodné pre spanie na boku  

Pri spánku na boku potrebujete taký matrac, ktorý vám ustúpi v oblasti bokov a ramien, ale zároveň by mal ponúkať dostatočnú podporu vašej chrbtici. Ideálnym riešením je preto mäkký matrac s tuhosťou 1 až 3. Dobré je pri kúpe matraca uvažovať aj nad vankúšom. Skvelou dvojkou je napríklad penový matrac a relaxačný vankúš pre spanie na boku.  

Obľúbené matrace pre spánok na boku:  

Masážny matrac z pamäťovej peny Air Massage Memory 3.0, 90x200 cm

Skladom
759,00 €

Luxusný matrac TEMPUR PRO® LUXE MEDIUM, 90x200 cm

Skladom
2 749,00 €

Partnerský matrac Duo Plus Visco, 90x200 cm

Skladom
429,00 €

 

Spánok na boku u detí a bábätiek 

Pre bábätká nie je spánok na boku zdravý. Podľa amerického Národného inštitútu pre zdravie (NIH) táto pozícia zvyšuje syndróm náhleho úmrtia dojčaťa o 50 %. Pokiaľ sa dieťa pretočí na bok či bruško pri spánku, nie je sa čoho báť, avšak rodičia by sa mali snažiť ukladať dieťa vždy na chrbát, poprípade ho pretáčať na chrbát pri dlhšej chvíli na brušku alebo boku.  

Pokiaľ máte staršie deti, nie je sa potrebné ich spánku na boku báť. Dieťa za noc vystrieda všetky spánkové polohy a v dospievaní si vyberie svoju obľúbenú. Len nezabúdajte, že deti vo vývine by mali spať na tvrdom detskom matraci, pretože ich chrbtica potrebuje oporu.
  

Spánok na boku v tehotenstve 

Pre tehotné ženy sa odporúča spánok na ľavom boku. Zlepšuje sa im tak obeh krvi medzi srdcom, plodom, maternicou a obličkami. Tiež sa im znižuje tlak na pečeň.