[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.

Kvalitný spánok je o rovnováhe

Predstavte si deň, do ktorého vstávate plní energie a cítite sa úplne odpočinutí. Sen takmer každého z nás. Taký deň potom môžete považovať za oveľa krajší, naladíte sa na tú správnu vlnu a máte radosť zo života. Naopak, keď sa dobre nevyspíte a už ráno sa prebúdzate s bolesťami celého tela, unavení alebo rozlámaní, na celý váš deň to má potom značný vplyv. Čo teda znamená „dobre sa vyspať“?

Kľúčom je správny spánkový biorytmus

Kvalitný spánok posudzujeme laicky podľa toho, ako sa nám zaspáva a ako sa nám vstáva, čo je veľmi subjektívne vnímanie. Objektívne je to čas medzi týmito momentami. Dnes si kvalitu spánku môžeme nechať zmerať v spánkových centrách, kde sa meria pohyb očí, aktivita mozgu a svalová aktivita. Cieľom je odhaliť pomer medzi dvoma hlavnými fázami spánku. Každá z nich má iný význam a ovplyvňuje našu vitalitu v priebehu nasledujúceho dňa.


jak spime

 

Ako zaistiť ideálne podmienky pre spánok?

Zásadný vplyv na kvalitu spánku má prostredie, v ktorom spíte. Základom zdravého lôžka je kvalitný matrac, ktorý vytvorí príjemnú klímu, prispôsobí sa telu a umožní správnu regeneráciu chrbtice, kĺbov a svalov. Rošt umožní matracu dýchať a podporí jeho vlastnosti. Samozrejme nesmie chýbať aj správny vankúš, ktorý sa postará až o 30% kvality spánku. Zvlášť pre tých z vás, ktorí sa v noci nadmerne potia, je dôležitá správna voľba prikrývky, ktorá dokáže regulovať teplotu a vlhkosť v lôžku.

Na vytvorenie príjemného prostredia nám pomôže tiež ticho, dostatočná tma, príjemná vôňa a zodpovedajúca teplota v spálni.