[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog Zaujímavé články Boj s alergiami vo vašej posteli - 1. diel

Boj s alergiami vo vašej posteli - 1. diel

Alergia sa stala obávaným, avšak často používaným slovom v našej spoločnosti. Alergiou môže človek trpieť takmer na čokoľvek a život s ňou nie je rozhodne jednoduchý. V dnešnej dobe už môže byť človek alergický takmer na všetko.

Alergia sa stala obávaným, avšak často používaným slovom v našej spoločnosti. Alergiou môže človek trpieť takmer na čokoľvek a život s ňou nie je rozhodne jednoduchý. V dnešnej dobe už môže byť človek alergický takmer na všetko. Nech už sa však jedná o alergiu na určitú potravinu, peľ, prach, zviera či bodnutie hmyzom, vždy sa s tým dá nejako bojovať a aspoň o niečo si uľahčiť život s alergiou.

Alergie Zdroj: pixabay.com

Príznaky alergie:

  • pálenie, slzenie očí
  • nádcha– vodnatá nádcha, pálenie v nose, pocit upchatého nosa
  • opakované kýchanie
  • ekzém - začervenaná, svrbiaca koža na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách

Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané ťažkosťami so spánkom alebo aspoň pocitom únavy. Alergia človeka totiž veľmi vyčerpáva. 

Navyše sa tieto príznaky veľmi podobajú príznakom chrípky a prechladnutia. Avšak sú opakované a pri odstránení alergénu často úplne vymiznú.

Alergia môže spôsobiť:

  • zápal spojiviek 
  • astmu

Alergiami, čím ďalej častejšie trpia už deti a tak je dôležité vedieť, ako sa dá proti nim brániť a zlepšiť tak život s alergiou.

Lieky tlmia príznaky iba krátkodobo

Prvé vaše kroky pri podozrení na alergiu by mali mieriť k lekárovi. Ten nielen určí presný typ vašej alergie, ale aj odporučí ďalší postup. Je dôležité si uvedomiť, že lieky, ktoré vám predpíše, alergiu neliečia, iba zmierňujú jej príznaky a to bohužiaľ len krátkodobo. Samozrejme je to vítaná prvá pomoc a na čas sa vám uľaví, ale sú tu aj možnosti, ako s alergiou žiť dlhodobo a nemať v ruke neustále vreckovku.

Upratovanie v domácnosti alergika

Ak trpíte alergiou na prach najdôležitejším aspektom prevencie je upratovanie. Nebudeme vás tu strašiť upratovaním dezinfekciou, ide len o elimináciu alergénov do únosnej miery. Pomocníkom vám môžu byť spreje proti prachu alebo výkonný vysávač. Bohužiaľ ani výkonný vysávač vás nezbaví roztočov (roztočom sa budeme venovať v samostatnom článku) a hlboko usadeného prachu vo vašej posteli. Venujte teda starostlivosť svojmu matracu a posteľnému prádlu.

Pri výbere sa môžete orientovať napríklad stupňom, na ktorom sa dajú prať. Pokiaľ sa jedná o 60 stupňov a viac máte už zaručené čisté prostredie vo vašej posteli a tým aj kvalitný a kýchaním nerušený spánok.

Dôležitou súčasťou pre posteľ alergika je tiež rošt, ktorý umožní, aby sa vlhkosť, ktorá sa v matraci kumuluje, odvádzala zospodu postele preč.