[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Ako na čistenie matraca a prečo to robiť pravidelne?

Ako na čistenie matraca a prečo to robiť pravidelne?

Matrac s nami občas zažíva peklo. Často ho polejeme, v noci sa nám spustí krv z nosa alebo sa napríklad naše dieťa pociká. Vyčistiť také škvrny je drina, ale nezúfajte, stačí pár fígľov a bude zase ako nový.

Prečo čistiť matrace pravidelne 

Všetci sa potíme. Napríklad keď sme chorí alebo je nám horúco. Nedá sa tomu vyhnúť. A tak sa môže ľahko stať, že matrac začne zapáchať. Zápach vzniká nielen kvôli potu, ale aj kvôli zvyškom jedla alebo vyliatemu pitiu. Pravidelné čistenie predlžuje životnosť matraca a odstraňuje prípadný zápach. 

Vypraný vankúš a perina sú základom spania v čistom, preto je samozrejmosťou hodiť pri čistení do práčky nielen obliečky, ale aj lôžkoviny. Ďalej si pripravte vysávač, vedro a handru. V prvom kroku matrac dôkladne vysajte. Pokiaľ si lámete hlavu, ako vyčistiť matrac od roztočov, výkonný vysávač si poradí nielen s prachom. Preto sa pre alergikov odporúča častejšie vysávanie matraca. 
 

Aké prípravky na čistenie matraca použiť 

Pokiaľ v domácnosti nechcete tonu neúčinných čističov, siahnite po prípravku na čistenie matracov priamo od vášho predajcu matraca. Ten by mal byť overenou metódou, ktorá nesprávnemu čisteniu. Zároveň by mal byť prípravok univerzálny na všetky typy škvŕn. 

Ak ale nechcete nakupovať, môžete použiť prostriedky, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budete mať doma po ruke. Ak máte tieto prísady, je skoro vyhrané: 
  • peroxid vodíka,  
  • jedlú sódu  
  • a saponát.  Praktické tipy na čistenie matraca 

V nasledujúcich odsekoch sa dozviete, ako vyčistiť matrac pomocou vyššie spomenutých prísad. V tejto fáze by ste mali mať vyzlečené obliečky a povysávaný matrac. Teraz sa postup bude meniť na základe špecifických škvŕn, ktorých sa chcete zbaviť. 
 

Ako vyčistiť matrac od moču 

Ak máte matrac pocikaný, namiešajte si zmes jedlej sódy, 3% peroxidu vodíka a saponátu. Peroxid a sódu zmiešajte v pomere 5:1 a pridajte dve kvapky prípravku na umývanie riadu. Zmes naneste na škvrnu a bez drhnutia nechajte zaschnúť. 

Pokiaľ toto čistenie matrac od moču nezaberie. Vyskúšajte zmes prášku na pranie, ideálny je ten bez bielidla, a vody. Naneste ju na škvrnu a nechajte pôsobiť pol hodiny. Potom lyžicou zoškrabnite. Ako ďalší krok namočte handru do peroxidu a položte ju na škvrnu. 

Či už zaberie jeden alebo druhý postup, matrac po zaschnutí zmesí vždy vysajte. 
 

Jak vyčistiť krv z matraca 

Na škvrny od krvi sa nikdy nepoužíva teplá voda. Ako prvú pomoc použite studenú, aby sa krv takzvane nezaprala. Následne opäť zmiešajte peroxid, sódu a saponát. Teraz na jeden hrnček peroxidu dajte jednu lyžicu sódy a jednu lyžicu saponátu. Vytvorte pastu a tú naneste na škvrnu. Akonáhle zaschne, matrac vysajte. 
 

Prevencia proti zašpineniu matraca 

Aby ste nabudúce predišli čisteniu fľakov na matrac, oplatí sa zaobstarať chránič matraca. Ten uchráni vašu posteľ pred nečistotami aj poškodením a predĺži jej životnosť. Snom každého rodiča je nepremokavý chránič, ktorý posteľ ochráni pred močom, krvou aj vyliatym pitím. Pri nákupe si dajte pozor, že skutočne nakupujete chránič a nie topper. Topper je vrchný matrac, ktorý sa používa napríklad na zmäkčenie vášho existujúceho matraca. 

Ak si stále neviete rady, ako vyčistiť škvrny na matraci, nebojte sa obrátiť na vášho predajcu alebo nájsť špecializovanú čistiareň matracov.