[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Ako zlepšiť spánok počas horúcich letných mesiacov?

Ako zlepšiť spánok počas horúcich letných mesiacov?

Počas horúcich letných mesiacov môže byť náročné zaspať a nebudiť sa spotení. Obzvlášť to platí pre tých, ktorí nemajú klimatizáciu alebo pri nej neradi zaspávajú. Ale nezúfajte, prinášame vám tipy, ako sa pekne schladiť.

Začína to matracom 

Vedeli ste, že vás matrac môže chladiť? Áno, niektoré materiály v poťahu alebo samotný materiál poťahu môže mať termoregulačné vlastnosti. Napríklad Clima Fresh pena v poťahu Perdormire matracoch obsahuje mikrokapsuly, ktoré pohlcujú prebytočné teplo a udržujú stálu teplotu. Podobne funguje poťah matracov a vankúšov Tempur s názvom SmartCool. Absorbuje prebytočné teplo a je na dotyk chladivý. Aj prírodné vlákna v matracoch môžu pomôcť s odvodom potu a termoreguláciou. Pozerajte sa po ľane, konope alebo napríklad modale.   

Ďalším činiteľom, ktorý môže pri letnom prehrievaní hrať úlohu, je prikrývka. Nie každému vyhovuje spánok pod celoročnou perinou. Pri jej nákupe zbystrite a chcite vedieť jej hrejivosť. Najmenej hrejivé bývajú letné prikrývky. Niektoré sú aj s inovatívnymi materiálmi ako je napríklad materiál Outlast®, ktorý udržuje stálu teplotu. V lete chladí, v zime hreje.  
 

Ako na nočné potenie 

Letné potenie môže byť dané niekoľkými faktormi. Všeobecne máte horúcu spálňu, ktorú žiadnym spôsobom nechladíte. Máte nevhodnú prikrývku a posteľnú bielizeň. Nemáte vhodné pyžamo.  

Pokiaľ všetko z týchto vecí máte prispôsobené na leto, pravdepodobne bude problém inde. Zistite, ako riešiť nadmerné nočné potenie u mužov, žien aj detí tu. V prípade, že sa potíte často, hodí sa kúpiť si veľmi vzdušný pružinový matrac a kvalitný rošt.  


Pyžamo   

Pyžamo na leto vyberajte s krátkym rukávom a nohavicami. Ideálnym materiálom je napríklad ľan, ktorý skvele odvádza vlhkosť a má chladivý efekt. Jeho jedinou nevýhodou je, že sa veľmi krčí, preto sa často pyžamo nevyrába zo 100% ľanu, ale len s jeho prímesou.  
 

Ochladenie spálne 

Pokiaľ nevlastníte klimatizáciu, je potrebné ochladzovať spálňu iným spôsobom. Vetrajte zásadne večer a skoro ráno. Majte stiahnuté žalúzie či zatiahnuté závesy, aby teplo toľko neprenikalo do miestnosti. Vytvorte prievan v byte, aby vzduch z menej teplej miestnosti prúdil do spálne. V prípade, že je v miestnosti veľké teplo, pomôže na ochladenie aj mokrý uterák cez okno. Vyhnite sa tiež vareniu cez deň, aby ste zbytočne miestnosti neohrievali. 
 

Strava a pitný režim 

Jedli ste niekde štipľavú papričku a zapotili ste sa? Pokiaľ nechcete zbytočne ohrievať vaše telo, vyvarujte sa zbytočne ťažkým či štipľavým jedlám. Ideálne sú šaláty, čerstvá zelenina a ovocie.  

Pri nápojoch sa vyvarujte káve a sladkému pitiu. Káva je močopudná a cukor môže vyvolávať falošný pocit smädu. Pite vodu alebo čaj, ideálne pri izbovej teplote. Pokiaľ budete piť veľmi vychladené nápoje, vaše telo ich najskôr musí zahriať a tým svoje telo opäť zahrievate. Správna strava a pitný režim môžu zlepšiť celkovú kvalitu vášho spánku.