[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O posteliach Ako vybrať správnu posteľ pre dieťa aj dospelého

Ako vybrať správnu posteľ pre dieťa aj dospelého

Je veľkosť postele 90x200 cm vhodná pre každého? Kedy by ste sa mali poobzerať po inom rozmere postele a prečo na tom záleží, to vám poradíme v nasledujúcich odsekoch.

Ako vybrať dĺžku postele pre dospelého  

Správna dĺžka postele je taká, ktorá zhruba o 20 cm presahuje spáča a poskytuje dostatok priestoru pri chodidlách a hlave. 
 
Klasický rozmer postele pre jedného je 90x200 cm, rozmer manželskej postele býva buď  160x200 cm alebo 180x200 cm. Ak chcete viac priestoru a pohodlia v posteli pre jedného, môžete zvoliť rozmer postele 140x200 cm. A čo robiť, keď zdieľate posteľ s partnerom, ktorý potrebuje inú dĺžku ako vy? Vždy vyberajte veľkosť manželskej postele na základe výšky toho z vás, kto meria viac. Nevadí totiž, že je pre jedného väčšia, ako by mala byť.  
 

Ako vybrať dĺžku postele pre deti 

U detí sa dĺžka postele rieši inak ako u dospelých. Matrace pre bábätká u nás majú rozmery 60x120 alebo 70x140 cm. Tým zodpovedá aj veľkosť postelí pre vašich najmenších. Z týchto postieľok deti prechádzajú najčastejšie do jednolôžok s rozmerom matraca 90x200 cm. Malo by sa tak diať v období, kedy dieťa meria okolo 100 cm.  
 
Pri prechode nakúpte deťom kvalitný matrac, vďaka ktorému sa váš potomok vyhne problémom so zlým držaním tela a budúcim bolestiam chrbta. Detský matrac by mal byť tvrdý, ideálne zo studenej peny.
 

Predĺžená posteľ – dĺžka postele 

Dostupné ale sú aj postele predĺženej dĺžky až po 240 cm alebo atypické rozmery vyrobené na zákazku presne podľa vašich potrieb. Preto, pokiaľ meriate viac ako 180 cm, mali by ste sa zamerať práve na postele s predĺženou dĺžkou.  
 

Výška postele 

Celková výška lôžka má zásadný vplyv na pohodlné vstávanie a zaľahnutie do postele. Z ortopedického hľadiska je optimálna výška bočníc 50 cm a v kombinácii s vhodným matracom alebo výškovým nastavením roštu je možné dosiahnuť ideálnu výšku lôžka 50-65 cm podľa veku a výšky spáča. Napríklad pre seniorov sa hodia vysoké postele, z ktorých sa im dobre vstáva.   
 
Spomínaná výška umožňuje tiež odvetranie spodnej časti matraca a prispieva hygienickému prostrediu v spálni. Najmenšia odporúčaná výška z hľadiska vírenia prachu a chladu od podlahy je 30 cm.  
 

Ako si vybrať posteľ, aby nevŕzgala 

Pri výbere postele nie je od veci sa pozrieť, ako je posteľ riešená konštrukčne, aby vám čo najdlhšie vydržala. Kvalitné a robustné spoje zaisťujú vertikálnu aj horizontálnu stabilitu, dlhodobú pevnosť celej postele a teda žiadne vŕzganie a pokojný spánok.  
 
Takto vyhotovená konštrukcia zásadným spôsobom zvyšuje celkovú kvalitu postele a jej pridanú hodnotu. Zároveň je možné posteľ prípadne ľubovoľne demontovať a opäť zmontovať bez toho, aby stratila čokoľvek zo svojej pevnosti. Preto odporúčame pozerať sa po drevených posteliach (napr. postele z masívu buka alebo duba).