[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Pružinový, alebo penový matrac: ktorý je lepší?

Pružinový, alebo penový matrac: ktorý je lepší?

Jeden je démonizovaný, druhý ospevovaný. Keď príde na nákup matraca, môžete byť často zahltení možnosťami a ovplyvňovaní predsudkami. Kedy sa oplatí kúpiť si pružinový a kedy penový matrac? Alebo by ste mali automaticky staviť na to, že je penový lepší? To sa dozviete ďalej v článku.

Penové matrace 

Penové matrace dnes v sebe kombinujú niekoľko druhov pien, z tohto dôvodu sa im tiež hovorí matrac viacvrstvový sendvičový. Ako také ponúkajú viac pocitov ležania, preto si z matracov tohto prevedenia nájde naozaj každý. 

Penové matrace vám môžu ponúknuť všetky stupne tuhosti, preto sa nemusíte báť, že by na vás boli príliš mäkké. Pre jednotlivcov je štandardný rozmer penového matraca 90×200 cm, pre páry je potom vhodný penový matrac 180×200 cm
 

Aké typy penových matracov máme? 

V matracoch od PreSpánku môžete nájsť až tri druhy pien. Každá z nich má iné vlastnosti a iné výhody. V prípade sendvičového penového matraca sa väčšinou kombinuje pena pamäťová s HR studenou penou. PUR penu naopak nájdete v kombinácii s penou HR. A čo jednotlivé názvy znamenajú? 

PUR v názve peny odkazuje na názov materiálu, z ktorého je vyrobená. Tým je polyuretán. 

HR penu môžete poznať aj pod názvom studená pena. HR je skratkou pre anglické spojenie High Resilience, ktoré značí vysokú odolnosť tohto materiálu. Názov studená pena sa potom vzťahuje na výrobný proces, pri ktorom sa používa nižšia teplota v porovnaní s výrobou iných pien. 

Pamäťová pena je najskôr najznámejším typom peny v matracoch. Môžete ju poznať aj pod názvom lenivá pena, visco-elastická alebo visco pena. 
 
Častou otázkou je, či 7 zónový matrac obsahuje 7 rôznych materiálov. Rozhodne nie. V zónach sa akurát mení tuhosť tak, aby ustúpila v oblasti ramien a bokov a zvyšok tela naopak podporila. 
 

Vlastnosti jednotlivých typov pien 

Každý typ peny má iné vlastnosti. Poďme si predstaviť základné rozdiely vo vlastnostiach. 

Matrac z PUR peny sa pýšia nízkou hmotnosťou aj cenou. Sú ideálne na časté sťahovanie napríklad na chatu alebo na študentskú internát a poskytujú dostatočný komfort. 

Matrace zo studenej peny sú vďaka nízkej teplote výroby veľmi priedušné. Je to spôsobené mikrokapsulami vzduchu, ktoré matrace obsahujú. Priedušnosť je kľúčová pre udržiavanie dobrého stavu matraca. Ale to hlavné, vďaka priedušnosti sa na matrac z HR peny budete menej potiť. 

Hlavnou vlastnosťou matracov z pamäťovej peny je, že sa krásne prispôsobí telu, a preto matrac pôsobí na vaše telo oveľa menším protitlakom a sú veľmi pohodlné na spanie. Pretože nevytvára tlakové body, dochádza pri spánku na tomto matraci k hlbokej regenerácii organizmu. 
 

Pružinové matrace 

Určite si pamätáte staré pružinové matrace... Tak na ne rýchlo zabudnite. Dnešné pružinové matrace ponúkajú rovnaký komfort ako tie penové a majú aj benefity navyše. Ako? Pretože namiesto starých bonelových pružín sa dnes používajú pružiny taštičkové, ktoré sa tiež často kombinujú s rôznymi penami a ďalšími materiálmi. 
 

Aké typy pružinových matracov máme? 

V PreSpánku predávame len tie pružinové matrace, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov v kvalitnom prevedení. A jedným z takýchto prevedení sú práve pružiny taštičkové. Každá pružina je uložená zvlášť v textilnej taštičke, ktorá pružinu chráni pred poškodením. 

Ďalej potom máme hybridné matrace, ktoré v sebe kombinujú buď pružiny so studenou alebo pamäťovou penou, alebo pružiny s prírodnými materiálmi ako je napríklad latex alebo hodváb. Niektoré z týchto druhov matracov môžu byť samonosné, teda že druh roštu neovplyvňuje kvalitu spánku. 
 

Vlastnosti jednotlivých prevedení 

Skvelou vlastnosťou taštičkových pružín je, že minimalizujú prenos pohybu z jedného bodu na druhý. Preto sú také matrace vhodné aj do manželských postelí, partneri sa totiž nebudú budiť navzájom pri pretáčaní. 

Hybridné matrace v sebe kombinujú taštičkové pružiny a peny alebo prírodné materiály. Pružiny zaisťujú veľkú priedušnosť a ďalšie materiály vysoký komfort spánku. Napríklad kombinácia pružín a pamäťovej peny je skvelým riešením pre tých, ktorí sa nedokážu rozhodnúť, aký druh matraca si kúpiť. 

Výhody a nevýhody jednotlivých druhov matracov 

Nevýhodou penového matraca je jeho menšia priedušnosť. Hoci matrace zo studenej peny sú najpriedušnejšie zo všetkých penových matracov, ani tak nepredčí tie pružinové. 
 
Nevýhodou pružinových matracov je prenos pohybu. Hoci taštičkové pružiny prenos z veľkej časti eliminujú, nič sa nevyrovná penovému matracu. Preto sú hybridné matrace vhodné pre tých, čo nechcú zľaviť ani z priedušnosti, ani z minimalizácie prenosu pohybu. 

Je lepší pružinový alebo pěnový matrac? 

V boji pružinová vs. penový matrac nie je jasný víťaz. Záleží na tom, čo od svojho matraca očakávate. Preto pokiaľ vám tento článok nepomohol v rozhodovaní, príďte na niektorú z predajní PreSpánku a poraďte s našimi kolegami a kolegyňami. Sme tu pre vás aj na našej infolinke. Naši spánkoví špecialisti vám určite pomôžu pri rozhodovaní medzi pružinovým a penovým matracom.