[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Čo spánok na bruchu spôsobuje vášmu telu?

Čo spánok na bruchu spôsobuje vášmu telu?

Je spánok na bruchu zdravý? Čo o vás táto spánková pozícia vypovedá a musíte sa s ňou rozlúčiť? Napísali sme pre vás prehľad o spánku na bruchu vrátane odporúčaní na vhodný matrac a vankúš.

Ako ovplyvňuje spanie na bruchu vaše zdravie? 

Rôzne polohy pri spánku ovplyvňujú vaše zdravie. Výskumy ukazujú, že väčšina populácie strávi len 10 % noci na bruchu. Pre väčšinu ľudí nie je totiž táto pozícia zdravá. Napríklad spánok na bruchu v tehotenstve, obzvlášť v pokročilom štádiu, môže poškodiť plod. Neodporúča sa ani ľuďom, ktorí trpia bolesťou chrbta a krčnej chrbtice. Prečo? Pri tejto pozícii musíte spať s hlavou na jednej alebo druhej strane, to spôsobuje, že krčná chrbtica je neprirodzene pretočená na rozdiel od zvyšku chrbta. Dlhodobo to môže viesť k ďalším problémom s chrbtom.  

Jedným z benefitov, ktoré spánok na bruchu prináša, je zmiernenie chrápania. Deje sa tak, pretože sa v tejto pozícii viac uvoľnia dýchacie cesty. Avšak rebrá musia prekonávať tlak matraca a gravitáciu, preto tento spánok nemusí byť tak výdatný.  
 

Bolesti pri spaní na bruchu 

Bolesti sa môžu objaviť, pokiaľ spíte na veľmi mäkkom matraci. V tej chvíli má vaša chrbtica minimálnu oporu a vychýli sa smerom dole. Toto preťaženie sa ráno prejaví bolesťou chrbta.  

Kvôli neprirodzenej polohe hlavy sa môžete stretnúť aj s bolesťou krčnej chrbtice. Tú zhoršuje aj nevhodný vankúš.  
 

Vankúš pre spánok na bruchu 

Kľúčový je pre túto polohu správny vankúš. Pomôže totiž už tak preťaženej krčnej chrbtici. Najlepší vankúš pre spanie na bruchu je taký, ktorý vám nevyvracia hlavu a krk smerom hore. Z anatomických vankúšov si vyberajte taký, ktorý je určený pre túto spánkovú pozíciu. Uľaviť od bolesti by potom mohol zdravotný vankúš, ktorý môže mať anatomický tvar. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom, napísali sme pre vás článok, ako si vybrať ten správny vankúš.  
 

Matrac pre spánok na bruchu 

Stredne mäkký matrac s tuhosťou 2 – ⁠4 zmierni dopady tejto spánkovej polohy na vaše zdravie. Materiál môžete vyberať podľa preferencií, so správnou tuhosťou môže byť matrac penový aj pružinový. Pokiaľ už problémy s bolesťou chrbtice pri spánku na bruchu máte, vyskúšajte zdravotné matrace, ktoré môžu pomôcť od bolesti. 
 

Spánok na bruchu u detí a bábätiek 

Novorodenci a dojčatá do jedného roka by na brušku spať nemali. Platí to pre všetok spánok vrátane malých šlofíkov. Podľa odborníkov spanie bábätka na brušku zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Namiesto tejto spánkovej polohy by mali spať na chrbte.  

Od jedného roka na pozícii, v ktorej dieťa spí, nezáleží. Výskumy ukazujú, že staršie deti potom polohy pri spánku rovnomerne striedajú a v období puberty začnú preferovať tú, ktorá im je najviac pohodlná.