[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Čo je futonová posteľ a prečo je lepšia tá klasická?

Čo je futonová posteľ a prečo je lepšia tá klasická?

Možno ste už niekedy počuli slovo futon. Ak ste po tomto slove zdvíhali nechápavo obočie, nebojte sa, nie je to nadávka. Futon je matrac japonského štýlu, ktorý sa vyznačuje svojou tvrdosťou a tým, že sa dá jednoducho skladovať. V tomto článku sa dozviete o jeho výhodách aj nevýhodách.

Čo je to futonová posteľ?

Na futóne spí väčšina Japoncov. Tí mávajú futon cez noc na podlahe a cez deň ho ukladajú do skríň. Tradične sa tento matrac dáva na tatami, čo je druh podložky, ktorá zmäkčuje tvrdosť futonu. Ten je väčšinou z prírodných materiálov, a preto je veľmi tvrdý.

Mimo Japonska sa skôr používajú futonové postele, ktoré sú modernou verziou starého futonu. Skladajú sa z pevného rámu a už spomínaného ohybného matraca, ktorý je vyrobený z prírodného materiálu ako bavlny, kokosu, vlny a iné. Takéto postele sa môžu líšiť rozmerom. Zvoliť si môžete buď futónovú posteľ 180×200, pokiaľ spíte so svojou drahou polovičkou, alebo futonovú posteľ 160×200, ak ste sami, ale radi sa rozťahujete.
 

Výhody a nevýhody futonové postele

Výhodou japonskej postele futon je samozrejme jej skladnosť. Pri správne zvolenom variante postele ju môžete zložiť do elegantného gauča. To sa môže hodiť napríklad do garsónky či spolubývania. Preto je futon ako stvorený pre študentské bývanie.

Nevýhodou takejto postele ale je, že kvôli prírodným materiálom treba matrac pravidelne vetrať z okna alebo balkóna. Futon do seba totiž absorbuje veľké množstvo vlhkosti a ľahko plesniví. Preto, ak často zabúdate alebo ráno ponáhľate, nie je tento typ postele pre vás.

Ďalej sa futonový matrac nehodí pre seniorov. Tí totiž potrebujú vyšší matrac, aby sa im dobre vstávalo.
 

Koľko stojí futonová posteľ?

Cena futónu samotného sa odvíja od materiálu, z ktorého je vyrobený. Zoženiete veľmi lacný aj od tritisíc, ale od ceny sa odvíja jeho kvalita. Pokiaľ futon kombinuje rôzne materiály, pohybuje sa v rovnakej cenovej relácii ako normálny matrac.

Rám postele vás potom vyjde narovnako ako pri nákupe tej štandardnej. Cenu ovplyvňuje jej materiál aj dizajn. Zásadná otázka teda je, vyjde futonová posteľ lacnejšie ako tá európska? Ak kúpite najlacnejší futon iba z bavlny, potom áno. Len sa tým vystavujete vyššiemu riziku plesní.
 

Aké sú alternatívne postele?

Ak hľadáte alternatívne typy spania a futon sa vám nepozdáva, vyskúšať môžete napríklad vodné postele. Tie obsahujú matrace, ktoré sú naplnené vodou, a preto sa vám bude spať ako by vás do vody hodili.

Alternatívou k futonu môže byť aj normálna posteľ s roštom a napríklad penovým matracom.