[email protected]
+421948062906
poradenská linka je dostupná Po - Pia od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zatvoriť
0 0 €
Váš košík je zatiaľ prázdny.
Úvodná strana Blog O matracoch Ako vybrať matrac pre bábätko?

Ako vybrať matrac pre bábätko?

Výber správneho matraca pre bábätko je obzvlášť dôležitý, mäkké detské kosti a kĺby potrebujú pri spánku veľmi dobrú oporu. Prečítajte si, čo musí matrac do detskej postieľky spĺňať, a vyberte taký, vďaka ktorému sa lepšie vyspí nielen malý drobček, ale aj vy.

Siahnite po tuhšom

Matrac pre bábätko nesmie byť mäkký

Na našej stupnici tuhosti matracov od 1–5 preto vyberajte stredne tuhé či tuhé modely označené minimálne číslom 3, kľudne i 4–5. Takých v našom sortimente detských matracov nájdete nejviac. Detské telíčko neustále rastie a potrebuje dobrú oporu – dieťatko sa prepadá v príliš mäkkom matraci, čo je nevyhovujúce vzhľadom k vyvíjajúcej sa chrbtici a mäkkej kostre. Samozrejme matrac nesmie byť ako kameň, na takom by dieťatko jednoducho nespalo a vrtelo sa. Také však u nás nenájdete. 

Bábätku nikdy neobstarávajte matrac so zónami. Tlak na telíčko musí byť pri spánku rovnomerný, a pretože sa dieťatko v noci rôzne presúva, zóny by mohli pôsobiť tam, kde nemajú. Buďte obozretní aj v prípade, že na matrac so zónami sami spíte a bábätko si beriete do postele.


Z akého materiálu ne/vybrať matrac do detskej postieľky?

Aby matrac do detskej postieľky správne podoprel telo dieťatka, musí byť elastický. Preto všetky matrace u nás zaobstaráte s elastickým jadrom. Aký najlepší matrac pre bábätko teda vybrať?

Veľké NIE kokosovému matracu

Jedna z fám modernej doby je kokosový materiál. Ide o odpadový materiál, ktorý je spojený nepriedušným lepidlom. Prírodné vlákno má tak obmedzenú možnosť priedušnosti a hrozí zvýšené riziko výskytu alergénov, roztočov až plesní. Zároveň je to prípad matraca „tvrdý ako kameň“. Z toho vyplýva, že matrace s kokosovým vláknom sú celkovo nevhodné. Tento materiál je možné využiť len na matrace pre dospelých. Aj tu veľmi opatrne a v obmedzenom množstve.

Matrac priamo z pamäťovej peny, nie je vhodný

Detské telo potrebuje tvrdý matrac pre správny vývoj chrbtice a svalov chrbta. Matrac nesmie ustupovať telu, byť mu naopak oporou a zároveň musí spĺňať určitý komfort počas spánku pre maximálnu spokojnosť dieťatka. Zároveň bábätká aj deti potrebujú počas spánku omnoho väčšiu mieru plytkého spánku, pre lepšie spracovanie informácií a všetkého, čo sa naučili. To všetko (svaly, chrbtica, učenie sa a triedenie informácií) sa pri deťoch deje práve počas plytkého spánku.
Z tohto dôvodu pamäťovú penu neodporúčame.

Ako to je s kombinovaným matracom?

V prípade kombinovaného matracu (jedna strana tvrdá a druhá s vrstvou pamäťovej peny), deti od veku 3+ do veku 13 – 15 rokov by mali spať na strane matraca bez pamäťovej peny. Vzhľadom k dlhej životnosti matracov (cca 5 rokov pre dospelého) a nízkemu opotrebovaniu vďaka ľahkej váhe detí, taký matrac im vydrží až do puberty. Vtedy už matrac môžu otočiť a spať na tenkej vrstve pamäťovej peny. Od tohto veku je to v poriadku, pretože si telo začne zvykať na pohodlnejšie spanie. Kostra, chrbtica aj svaly okolo chrbtice sú už vyvinuté a staršie deti v puberte sa tým vyhnú vzniku zlých spánkových návykov.

Matrace zo studenej peny, (HR) peny

Studená pena, ako najlepší matracový materiál pre bábätká a deti celkovo, ponúka práve dostatok podpory, ale zároveň núti telo, aby zdravo vyvíjalo ako chrbticu tak aj svaly. Bábätká aj deti potrebujú počas spánku o mnoho väčšiu mieru plytkého spánku, pre lepšie spracovanie informácií a všetkého, čo sa naučili. Vyznačuje sa väčšími pórmi, a preto jednoduchšie odvádza vlhkosť aj nahromadené teplo. Materiál je vyrobený za nižších teplôt, než väčšina ostatných pien. Vďaka tomu v ňom zostávajú mikro kapsule vzduchu, ktoré zaisťujú potrebnú priedušnosť (bábätká ešte nemajú úplne vyvinutú termoreguláciu) a robia matrac pevným a pružným zároveň. Tiež sa v matraci nebudú držať roztoče a pliesne.

Matrac pre bábätká zo studenej peny má dlhú životnosť, využijete ho aj pre druhého potomka. Keď z neho prvé dieťa vyrastie, nezabudnite ho dobre zabaliť a uchovať.

Matrac z PUR peny

Materiál tiež známi ako Molitan, s krátkou životnosťou a zlými hygienickými vlastnosťami. Matrac z PUR peny radíme k tým najlacnejším, ich nákupom tak ušetríte. Je ho možné využiť na krátkodobé prespávanie, celkovo sa skôr neodporúča.


Výška a rozmery matraca pre bábätko

Na výšku by matrac mal mať minimálne 10-15 cm, v opačnom prípade by mohol byť príliš tuhý alebo mäkký. Každý matrac pre bábätko vyberajte presne podľa vnútorných rozmerov postieľky alebo postele dieťaťa. Medzi konštrukciou postieľky a matracom nesmie byť žiadny voľný priestor – bábätko by si tam mohlo zakliniť ručičku alebo nožičku.

Najpredávanejší je matrac pre bábätko 120 × 60 cm

Aby nie, jedná sa o najčastejší rozmer detských postieľok. Detský matrac 120 × 60 cm môžete používať asi do troch rokov veku dieťaťa, potom zvoľte väčší variant– detský matrac 140 × 70 cm alebo rovno 200 × 90 cm a ušetríte tak čas, energiu aj financie do budúcnosti. V prípade, že vášmu drobčekovi vyrobil šikovný dedo alebo otec postieľku v atypickom rozmere, nezúfajte. V ProSpánku máte možnosť výroby matraca na mieru, stačí sa nám ozvať.


Hygienu v postieľke zaistíte chráničom matraca a pohodlia dieťaťa prateľnou prikrývkou.

Keď unikne plienka alebo sa vyleje mlieko – to všetko má negatívny vplyv na kondíciu matraca. Vlhkému jadru matraca a roztočom sa môžete vyhnúť pomocou chrániča matraca, ideálne nepremokavého, ale priedušného. Naše chrániče sú ľahko odnímateľné a ľahko sa udržiavajú. Ak chcete, aby sa vaše dieťa cítilo ako v kolíske, doplňte jeho postieľku jednou z našich detských prikrývok. Sú priedušné, hygienicky udržateľné a dieťa sa pod nimi nepotí.


Kúpte pre bábätko tie najlepšie matrace z ProSpánku.

Ktoré to budú?


Matrac do detskej postieľky Baby White, 60 × 120 cm

Po spánku na matraci Baby White sa vaše bábätko prebudí s úsmevom. Vďaka pružnosti studenej peny podoprie matrac telíčko dieťatka, a pretože je priedušná, nemusíte sa báť žiadnych roztočov. Matrac má antialergénny a ľahko snímateľný poťah, ktorý môžete kedykoľvek vyprať. 
!Tento matrac funguje aj s detektorom dychu pre bábätká. Overené maminkami!

 

Matrac pre deti i dospelých Mono Visco 2.0, 160 × 200 cm

Pokiaľ plánujete, že bábätko po narodení bude spať s vami v posteli, odporúčame matrac Mono Visco 2.0. Vyrába sa zo studenej peny, ktorá veľmi dobre dýcha a zachová chrbticu v prirodzenej polohe – ako v bavlnke sa na nej vyspíte vy aj bábätko. Jadro matraca chráni antialergický snímateľný poťah, ktorý kedykoľvek vyperiete.

 


 

Matrac so striebrom v poťahu a s pamäťovou penou Silver Mind, 90x200 cm

Silver Mind, tento matrac je ideálny pre tých, ktorí hľadajú stredne tvrdý matrac s pamäťovou penou, ktorý je vďaka hypoalergénnemu poťahu vhodný aj pre alergikov.