späť na zoznam článkov

Prečo nie je dobre spať so svojími domácimi miláčikmi?

Ak ste hrdými majiteľmi domáceho maznáčika zdieľate s ním pravdepodobne obývaciu izbu, spálňu, nábytok a vlastne všetok svoj priestor. Zrejme s ním sledujete televíziu z pohovky a často aj líhajú k spánku v posteli.

Domácí mazlíček

Áno, naše milované mačky a roztomilí psíkovia majú miesto hlboko v našom srdci. Milujeme ich nadovšetko, sú vždy po našom boku a robia nám neúnavne spoločnosť po celý deň, dokonca aj noc. Zabúdame, že sú to zvieratká a dovolíme im, aby získali aj nevhodné návyky. Bohužiaľ spoločný spánok so svojím miláčikom nie je vhodný pre naše zdravie. Prečo s nimi teda nemáme zdieľať posteľ?

Parazity v posteli

Áno, odpoveďou na našu otázku sú naozaj parazity. V prvom rade si musíme uvedomiť, že u zvierat sú oveľa bežnejšie, než si myslíme. Aj keď zviera starostlivo prehliadneme a žiadneho parazita nenájdeme je takmer isté, že nejaký obýva jeho kožúšok a nielen ten. Je nesmierne dôležité vaše zvieratka pravidelne odčervovať a zabrániť tak množeniu týchto nepozvaných hostí. Očkovanie by malo byť tiež pravidelnou súčasťou návštevy zverolekára, raz za pol roka. Myslime na to, že veterinára by sme mali navštevovať, aj keď náš maznáčik nie je práve chorý.

Bohužiaľ ani pri dodržiavaní týchto zdravotných zásad nemôžeme predpokladať, že je zvieratko úplne bez parazitov. Možno vás napadne, že riešením bude vykúpať svojho miláčika a použiť šampón proti parazitom. Iste tým odstránite značnú časť živočíchov žijúcich na vašom zvieratku a tiež sa zbavíte nečistôt. Avšak aj pravidelné kúpanie zvieratka ich väčšinou neodstráni všetky. Sú totiž veľmi odolní a veľmi rýchlo sa prispôsobujú, takže sa dá v podstate povedať, že si za čas na váš šampón zvyknú a kúpeľ nie je už tak účinný. Psy a mačky navyše nie je vhodné kúpať príliš často, kvôli ich prirodzené ochrane srsti. A tiež to nie je príliš praktické, ak vezmeme do úvahy, že by sme našich štvornohých priateľov museli vykúpať po každej prechádzke vonku, kde tieto parazity mohli chytiť.

Odborníci z oblasti medicíny varujú, že tieto parazity môžu byť prenosné na človeka a môžu mu spôsobiť aj vážne zdravotné ťažkosti. Najdôležitejšie je vyhnúť sa kontaminácii. Preto je bohužiaľ nevyhnutné dodržiavať správne hygienické návyky, ich súčasťou je tiež vyvarovať sa spaniu s miláčikmi v jednej posteli.

Kúpte svojmu spoločníkovi vlastný pelech, verte, že aj v ňom sa mu bude spať veľmi dobre a vám už nebude hroziť žiadne nebezpečenstvo.


Posledné články

Jar aj vo vašej spálni!

Jar prináša veľa krásnych vecí, na ktoré sa tešíme celú zimu. Prvé slnečné lúče hneď zlepšia každému náladu a prvé jarné kvietky vykúkajú z trávy. Poďme si jar pustiť aj do našich spální! Ako na to? Čítajte ďalej.

čítať viac

Naše telo nikdy nespí! Čo sa deje s telom počas spánku?

Občas nás môže vytrhnúť späť do reality sen, ktorý je taký živý, že sa z neho prebudíme počas noci, ale väčšinou nás prebudí až zazvonenie budíka. Naše telo však úplne nespí, ako by sme si mohli myslieť.
čítať viac