O Spánku


Spí sa Vám dobre alebo sa prevaľujete a budíte? Zdravý spánok je dôležitý pre našu fyzickú i duševnú pohodu. Tu sa dozviete, čo všetko môže ovplyvniť kvalitu Vášho spánku a čo robiť, aby sme si v noci čo najviac oddýchli.


Kategórie článkov

Všetko O spánku O matracoch O posteliach O vankúšoch O lôžkovinách a obliečkach O roštoch do postele Nespavosť a poruchy spánku Typy pre zdravý spánok

Poruchy spánku - časť 4. Parasomnia

V štvrtom diele nášho serálu si predstavíme spánkové poruchy, ktoré spadajú do kategórie parasomnie. Jedná sa o rôzné netypické či abnormálne prejavy, ktoré sa objavujú behom spánku alebo tesne po prebudeniu. Patria sem poruchy ako námesačnosť, nočné desy a nočné mory. V dnešnom diely sa zameriame na námesačnosť teda somnambulismus.

čítať viac

Poruchy spánku - časť 3. Narkolepsia

V tretej časti nášho seriálu sa budeme zaoberať poruchou známou ako narkolepsia. Ide o chronickú neurologickú poruchu, kedy mozog nie je schopný správne regulovať cyklus spánku a bdenia. Spadá pod kategóriu hypersomnie, ale na rozdiel od nej sa nemôže jednať o psychickú poruchu alebo nedostatok spánku.

čítať viac

Svetlo v spálni dokáže vytvoriť tú správnu atmosféru

Spálňa patrí k nejpohodovějším miestam nášho domova, kde prežívame príjemné chvíle oddychu a relaxácie aj okamihy plné vášne. V spálni je samozrejme najdôležitejšie to, na čom spíme - teda pohodlná posteľ s kvalitným matracom.

čítať viac

Poruchy spánku - čásť 2. Hypersomnia

Hypersomnia je úplným opakom insomnie, o ktorej sme písali v prvom diele. Jedná sa o patologicky zvýšenú spavosť, ktorá sa prejavuje nadmernou spavosťou v priebehu dňa. Nadmerná spavosť býva obvykle príznakom nejakej choroby, avšak môže byť aj ochorením samo o sebe.

čítať viac

Poruchy spánku - časť 1. Insomnia

Predstavujeme Vám nový seriál o poruchách, ktoré vám môžu brániť v kvalitnom spánku. Na nasledujúcich riadkoch sa vždy dozviete, ako sa prejavujú, čo spôsobujú aj ako sa ich najlepšie zbaviť. V prvom diele sa zameriame na insomniu čiže nespavosť, ktorá trápi až tretinu našej populácie.

čítať viac

Hore