Nespavosť a poruchy spánku


Kategórie článkov

Všetko O spánku O matracoch O posteliach O vankúšoch O lôžkovinách a obliečkach O roštoch do postele Nespavosť a poruchy spánku Typy pre zdravý spánok

Poruchy spánku - časť 4. Parasomnia

V štvrtom diele nášho serálu si predstavíme spánkové poruchy, ktoré spadajú do kategórie parasomnie. Jedná sa o rôzné netypické či abnormálne prejavy, ktoré sa objavujú behom spánku alebo tesne po prebudeniu. Patria sem poruchy ako námesačnosť, nočné desy a nočné mory. V dnešnom diely sa zameriame na námesačnosť teda somnambulismus.

čítať viac

Poruchy spánku - časť 3. Narkolepsia

V tretej časti nášho seriálu sa budeme zaoberať poruchou známou ako narkolepsia. Ide o chronickú neurologickú poruchu, kedy mozog nie je schopný správne regulovať cyklus spánku a bdenia. Spadá pod kategóriu hypersomnie, ale na rozdiel od nej sa nemôže jednať o psychickú poruchu alebo nedostatok spánku.

čítať viac

Poruchy spánku - čásť 2. Hypersomnia

Hypersomnia je úplným opakom insomnie, o ktorej sme písali v prvom diele. Jedná sa o patologicky zvýšenú spavosť, ktorá sa prejavuje nadmernou spavosťou v priebehu dňa. Nadmerná spavosť býva obvykle príznakom nejakej choroby, avšak môže byť aj ochorením samo o sebe.

čítať viac

Poruchy spánku - časť 1. Insomnia

Predstavujeme Vám nový seriál o poruchách, ktoré vám môžu brániť v kvalitnom spánku. Na nasledujúcich riadkoch sa vždy dozviete, ako sa prejavujú, čo spôsobujú aj ako sa ich najlepšie zbaviť. V prvom diele sa zameriame na insomniu čiže nespavosť, ktorá trápi až tretinu našej populácie.

čítať viac

Ako nezdraví spánok ohrozuje vaše zdravie a ako to riešiť

Únava je prirodzenou reakciou na nedostatok spánku. Pokiaľ ale nemôžete udržať otvorené oči aj po dvanásťhodinovom spánku, niečo je zle. Budíte sa mrzutý alebo nevyspatý či sa celú noc budíte? Ak tieto pocity dôverne poznáte a pravidelne sa u vás objavujú, zbystrite.

čítať viac

Hore