Nespavosť a poruchy spánku


Kategórie článkov

Všetko O spánku O matracoch O posteliach O vankúšoch O lôžkovinách a obliečkach O roštoch do postele Nespavosť a poruchy spánku Typy pre zdravý spánok

8 rád pre ideálny spánok v zimnom období 2. diel

Spánok je veľmi dôležitý, ako pre našu fyzickú, ale hlavne aj pre psychickú kondíciu. To platí dvojnásobne v období zimných ponurých mesiacov, kedy nás vyčerpáva tma a chlad vonku. Veľa podnetov naraz môže nabúrať naše spánkové zvyky. Tie sú však nepostrádateľné pre naše následné fungovanie.

čítať viac

8 rád pre ideálny spánok v zimnom období 1. diel

Iste to poznáme všetci. Za tmy sa ráno budíme a vydávame sa do práce a dosť často sa aj za tmy vraciame domov a máme pocit, že už musí byť určite polnoc aj keď je ešte len päť hodín popoludní.

čítať viac

Ako sa vyrovnať s prechodom na zimný čas

Znovu nastane tá chvíľa, kedy bude potrebné vrátiť o hodinku naspäť. Zimná sezóna na seba nenechá príliš dlho čakať a vy sa dostanete do umelej zmeny prírodného cyklu. Ako zmena pôsobí na Vás?

čítať viac

Poruchy spánku - časť 4. Parasomnia

V štvrtom diele nášho serálu si predstavíme spánkové poruchy, ktoré spadajú do kategórie parasomnie. Jedná sa o rôzné netypické či abnormálne prejavy, ktoré sa objavujú behom spánku alebo tesne po prebudeniu. Patria sem poruchy ako námesačnosť, nočné desy a nočné mory. V dnešnom diely sa zameriame na námesačnosť teda somnambulismus.

čítať viac

Poruchy spánku - časť 3. Narkolepsia

V tretej časti nášho seriálu sa budeme zaoberať poruchou známou ako narkolepsia. Ide o chronickú neurologickú poruchu, kedy mozog nie je schopný správne regulovať cyklus spánku a bdenia. Spadá pod kategóriu hypersomnie, ale na rozdiel od nej sa nemôže jednať o psychickú poruchu alebo nedostatok spánku.

čítať viac

Hore