späť na zoznam článkov

Matrac a rošt, spojenie na celý život

Kým posteľ vo vašej spálni musí zodpovedať predovšetkým vkusu a predstavám o dizajne, materiáloch a farbách, matrace a rošty zabezpečujú váš komfort počas spánku a musia vyhovovať hlavne z hľadiska ortopedického.

Rošty sú úplne rovnako dôležité ako matrac. V prípade disharmónie nebude váš spánok nikdy tak kvalitný, ako by sa dalo očakávať a zaručí vám ho iba dokonalá súhra medzi všetkými súčasťami. Ak teda už vlastníte posteľ a matrac, určite by vás mal zaujímať aj rošt.

Segmentové rošty z kolekcie TEMPUR

Rošt predlžuje vašej matrac životnosť

Presne tak, výber kvalitného roštu sa úzko odráža na životnosti vášho matraca. Pre maximálne využitie všetkých ponúkaných výhod kvalitného  matraca je dôležité myslieť aj na kvalitné uloženie v podobe roštu.
Rošt zabezpečuje nielen správne uloženie matraca, ale tiež dostatočnú vzdušnosť matraca a odvetranie vlhkosti. Obmedzuje tak riziko vytvorenia zdravotne závadných plesní a roztočov.

Pri výbere podkladu matraca je potrebné zohľadniť tiež typ matraca. Umiestnenie akékoľvek matraca na sololitové dosky, ktoré nemôžu zaručiť dokonalé odvetrávanie vlhkosti, nie je najšťastnejším riešením. So základným typom nepolohovateľného lamelového roštu nikdy neurobíte chybu.

Segmentové alebo lamelové rošty

Rošty podľa prevedenia podporných prvkov rozdeľujeme na dve základné skupiny - lamelové a segmentové. Lamelové rošty sa odlišujú uložením jednotlivých lamiel, šírkou a aj ich počtom a u vyšších modelov môžeme nastaviť ich tuhosť v oblasti bedier alebo ramien.

Kvalitnejšie rošty sa nachádzajú v skupine segmentových. Tu vás prekvapí dokonale pružná podpera tela, ktorá optimálne rozloží vašu váhu. Každý segment pritom reaguje na váhu tela samostatne a je možné nezávisle nastaviť jeho tuhosť.

 

Postelový rošt Primaflex HN Postelový polohovatelný rošt Primaflex Motor s dialkovým ovládaním

Ešte vyšší komfort s polohovacím roštom

Radi sa uvelebíte v posteli s dobrou knihou alebo s obľubou sledujete televíziu z postele? Potom by nemali uniknúť vašej pozornosti posteľové rošty s možnosťou polohovania.

Základným modelom v tejto oblasti sú rošty polohovateľné ručne v oblasti nôh a chrbta. Tie sú napriek vyššie poskytnutému komfortu stále cenovo veľmi dostupné a v ponuke ich nájdete aj vo výklopnej variante pre jednoduchý prístup k úložnému priestoru.

Najvyšší dostupný komfort poskytujú motorom polohované rošty, ktoré plynule menia svoju polohu. Ich nevýhodou môže ale u postelí s úložným priestorom byť práve motor, ktorý zaberá viac miesta.

Tieto benefity si ale bohužiaľ neužijú majitelia pružinových matracov, ktoré nie sú pre polohovacie rošty vhodné...

Vhodnost polohovacích roštov pre jednotlivé typy matracov

 

typ matraca

nepolohovateľný rošt polohovateľný rošt
Penové matrace X X
Pružinové matrace X -
Taštičkové pružinové matrace X X
Gélové matrace X X
Latexové matrace X X

 
Trh je v oblasti posteľových roštov Veľmi rôznorodý, preto si nechajte poradiť.

DOBRÁ RADA:

Investujte vždy aspoň do základného typu lamelového roštu, ktorý na rozdiel od uloženia na pevnej doske výrazne podporí ortopedické pôsobenie vášho matraca.


Posledné články

5 kritérií, podľa ktorých si najčastejšie vyberáme posteľ

Poďme si predstaviť 5 kritérií, podľa ktorých si  najčastejšie vyberáme svoju novú posteľ a nechajte sa inšpirovať pri výbere.
čítať viac

Aký matrac zvoliť v pokročilom veku? 2. diel

Iný matrac je vhodný pre deti, iný pre dospievajúcich, ďalší v dospelosti, kedy sa naše telo už nevyvíja. A úplne iný je aj ten matrac, ktorý nám vyhovuje, keď nám pribudnú vrásky ale aj nejaké zdravotné obmedzenia.

čítať viac