späť na zoznam článkov

Ku kludnému spánku pomôže i správne uprataná spálňa

Stáva sa vám, že nemôžete v noci spať? Skúsili ste všetko možné a stále nič? Správne zvolený matrac je základ, ale nezabúdajte aj na čisté prostredie. Nie je nič horšie ako mať spálňu plnú prachu. Predsa len tu trávite ¾ svojho života, tak si musíte vedieť urobiť pohodlie.

Ložnice

Hlavne bez roztočov

Pravidelné upratovanie vášho príbytku by malo byť samozrejmosťou. Obzvlášť, keď sa potom v spálni hromadí veľké množstvo prachu, je teda potrebné tu pravidelnú očistu naozaj nepodceniť. Snažte sa nevynechať jediný kút a zamerajte sa aj na menej viditeľné miesta - za aj pod posteľou. V boji proti prachu je veľkým pomocníkom vysávač. Ktorý je ale ten najvhodnejší? Zvoliť sáčkový alebo bezvreckový? Oba typy majú svoje pre a proti. Nemali by ste sa však riadiť len cenou, ale aj nárokmi vašej domácnosti na čistotu - tie samozrejme uprednostniť - čistota na prvom mieste!

Väčšina domácností využíva tradičné sáčkové vysávače. Často majú väčšiu výkonnosť a s nečistotami, ktoré sú v sáčku neprídete v podstate do styku. Celý sáčok sa jednoducho vyberie a vyhodí do koša. Vrecká sú dnes vyrábané nielen z tradičného papiera, ale stále častejšie aj z netkanej textílie. Naviac tiež plní ešte funkciu ďalšieho filtra, ktorý bráni prachu a nečistotám v úniku z vysávača.

Nevýhodou vreckového vysávača je, že sa nečistoty nejakú dobu "skladujú" vnútri a teda sa v nich darí najrôznejším roztočom. Nutnosť dokupovať náhradné sáčky často hovorí aj proti kúpe vreckového vysávača. Často sa jedná o celkom výraznú investíciu, sáčky sa však líšia podľa výrobcu a typu vysávača.

Ide to aj inak

Neustále výmeny sáčkov nemusia byť pre každého. Mať na pamäti, že musíte kúpiť nové sáčky, keď práve chcete upratovať je otravné. Vhodnou alternatívou sú bezsáčkové vysávače. U nich sa nečistoty a prach zachytávajú v špeciálnej, väčšinou plastové nádobke. Po luxovaní obsah jednoducho vysypete a prach sa nikde "neskladuje". Zabraňujete tak množeniu roztočov vnútri nečistôt. Nádobky sú umývateľné, takže je naozaj jednoduché sa zbaviť všetkých nečistôt. Vysávače možno zohnať aj v lacnejších variantoch. Spálňu a celý dom budete mať bez jedinej smietky a váš pocit z poriadne uprataného domu bude na nezaplatenie.


Posledné články

Bojujte kvalitným spánkom proti jesenným depresiám

Letné dni sa s nami už pomaly lúčia a naše telo to vníma veľmi intenzívne. Deň sa začína skracovať a čoskoro sa už stmieva, ráno a večer je nám chladno, ale popoludní nás dokáže slniečko ešte poriadne zahriať. Už je to tak, jeseň sa hlási o svoje miesto.

čítať viac

Pokojný a zdravý spánok v tehotenstve – 3. trimester

Týždne plynú a vaše dieťatko v brušku rastie ako z vody. Tehotenské bruško sa zväčšuje a vy už vhodnú polohu pre spánok hľadáte stále horšie. Navyše ju zase za chvíľu musíte meniť a tak sa váš spánok skôr mení na prerušované driemanie. Ako sa teda ešte vyspať kvalitne ako bábätko príde na svet?
čítať viac