späť na zoznam článkov

Keď bolí krk zo zdravotného vankúša

Stalo sa Vám, že ste si zaobstarali Vy alebo niekto z Vašich známych anatomický vankúš a od tej doby Vás bolí krčná chrbtica? Kúpili ste si ten vhodný a spíte na ňom vlastne vôbec dobre?

Na tieto otázky nám odpovedal špecialista Luboš Plch z Centra zdravého spánku:

Stretli sme sa s človekom, ktorý tvrdí, že ho začal chrbát a šija bolieť, keď si zdravotný vankúš zaobstaral. Je to bežné, zvolil zlý druh, alebo je možné, že po čase bolesť ustúpi?

S týmto problémom sa tiež stretávame a deje sa tak z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je voľba nevhodnej výšky alebo tvaru vankúša. Druhým dôvodom býva pomerne drastický prechod z klasického vankúša na vankúš anatomický. Človek, ktorý je zvyknutý spať na mäkkom vankúši z dutých vlákien alebo peria, alebo má často viac vankúšov pod hlavou, si musí na anatomický vankúš zvyknúť. Šijové svalstvo je navyknuté na zlú polohu a keď sa uloží na zdravotný vankúš, ktorý telo núti do inej, anatomicky správnej polohy, môže sa ako reakcia dostaviť bolesť krčnej chrbtice, stuhnutie krčného svalstva či bolesť chrbta. Tieto bolesti však v priebehu týždňa až 14 dní odznejú. Ak teda človek má už zdravotné problémy, je nevyhnutné, aby si na zdravotný anatomický vankúš zvykol.

Prečo si kúpiť anatomický vankúš? Aké sú jeho výhody, a ak existujú, nevýhody?

Anatomický vankúš je vhodné zakúpiť si predovšetkým pri problémoch s krčnou chrbticou, ale aj pri predchádzaní týmto problémom. Zaistí dokonalú a správnu oporu hlavy a krčnej chrbtice. Sú teda vhodné pre každého, komu záleží na zdravom spánku. Anatomické vankúše sa vyrábajú z viscoelastickej (pamäťovej) peny citlivej na teplotu a tlak, čo znamená, že pri ležaní na vankúši, vankúš  zmäkne, vytvaruje sa presne podľa tvaru krku a hlavy a poskytne šijovými a ramenným svalom dokonalé uvoľnenie. Vankúše majú samozrejme z hygienických dôvodov snímateľný a prateľný poťah na 60 ° C. Nevýhodou je snáď len vyššia obstarávacia cena.polstar anatomický


Existuje nejaká skupina ľudí, ktorým by ste vankúše vôbec neodporučil, nie sú pre nich vhodné?

Vankúše sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach pre rôzne polohy pri spánku, vhodný vankúš sa teda dá nájsť pre každého.

Sú anatomické vankúše určené pre všetky polohy spania? U niektorých z nich mám dojem, že spanie napríklad na bruchu neumožňujú.

Anatomické vankúše sa vyrábajú v rôznych tvaroch a každý tvar je určený pre inú polohu. Niektoré sú určené pre spánok na boku a na chrbte, iné napríklad len na boku alebo len na bruchu, alebo sú aj vankúše komfortné, ktoré sa dajú použiť pre akúkoľvek polohu pri zachovaní svojej funkcie - tvarovanie podľa krčnej chrbtice a hlavy.


Sú medzi jednotlivými tvarmi vankúšov nejaké zvláštne rozdiely, alebo je to len o tom, čo komu vyhovuje?

Každý tvar má svoje opodstatnenie pre rôzne polohy, ale iba jeden tvar (dvojitá vlna - viď obrázok) je zo zdravotného hľadiska najvhodnejší. Ak teda už máte zdravotné problémy s krčnou chrbticou, je nutné zvyknúť si práve na tento vankúš.

Ak si zaobstarám anatomický vankúš, dokáže minimalizovať nevhodne vybraný alebo starý matrac postele?

Anatomický vankúš rieši iba oblasť hlavy, krku a ramien, nijako teda neovplyvní kvalitu spánku na nevhodnom matraci. A práve kvalitný matrac je pre zdravý spánok to najdôležitejšie.

Ktoré z vankúšov sú u kupujúcich najobľúbenejšie?

Najobľúbenejšie sú anatomické vankúše Tempur Original (viď. obrázok) práve pre svoje schopnosti minimalizovať zdravotné problémy v oblasti krčnej chrbtice.

Aký vankúš by ste zvolil pre deti? Sú pre nich vhodné? Líšia sa veľkosťou?

Pre deti je vhodný akýkoľvek z anatomických vankúšov, avšak v najnižšej výške. Možnosť voľby výšky anatomických vankúšov je u všetkých vankúšov značky TEMPUR. U iných značiek spravidla nebýva možnosť výberu z rôznych výšok.

 


 

Použité zdroje: http://zena-in.cz/clanek/kdyz-boli-krk-ze-zdravotniho-polstare/kategorie/zdravi


Posledné články

Jar aj vo vašej spálni!

Jar prináša veľa krásnych vecí, na ktoré sa tešíme celú zimu. Prvé slnečné lúče hneď zlepšia každému náladu a prvé jarné kvietky vykúkajú z trávy. Poďme si jar pustiť aj do našich spální! Ako na to? Čítajte ďalej.

čítať viac

Naše telo nikdy nespí! Čo sa deje s telom počas spánku?

Občas nás môže vytrhnúť späť do reality sen, ktorý je taký živý, že sa z neho prebudíme počas noci, ale väčšinou nás prebudí až zazvonenie budíka. Naše telo však úplne nespí, ako by sme si mohli myslieť.
čítať viac