späť na zoznam článkov

Aká je životnosť matraca a ako ju ovplyvniť?

Pravidelná výmena matracov je veľmi dôležitá, a napriek tomu sa na ňu stále zabúda. Prečo by sme taky matrac menili, keď nám už pätnásť rokov slúži dobre? No práve preto, že už je to pätnásť rokov. Aj keď to na matraci nemusí byť zásadne vidieť, jeho kvalita už zďaleka nie je tam, kde bývala, keď ste si ho kupovali.

Ako ovplyvniť životnosť matraca?

Čo ovplyvňuje životnosť matraca?

Samozrejme aj u matracov sa ich životnosť môže líšiť. Všeobecne platí pravidlo, čím drahší matrac, tým dlhšie vydrží. Neznamená to však, že drahý matrac je nezničiteľný a môžeme ho používať každý deň celý život. Uvádza sa, že matrac by sme mali vymeniť najlepšie po ôsmich až desiatich rokoch používania, najdlhšie potom po pätnástich rokoch podľa kvality matraca. Čím menej kvalitný matrac máme, tým skôr bude nutná jeho výmena.

Faktorom, ktorý ovplyvňuje dobu výmeny matraca, je tiež jeho účel. Ak matrac používame každý deň je jasné, že sa rýchlejšie opotrebuje. Naopak ak používame matrac iba na chate pre občasné spanie, nebude výmena nutná tak skoro.

Prečo nemôžeme matrac používať dlhšie?


Matrac sa ako každý iný produkt opotrebováva. Vytvárajú sa na ňom preležaniny a tie nepriaznivo ovplyvňujú našu chrbticu. Aj z hygienických dôvodov by sme na výmenu matraca mali dbať. Matrac totiž absorbuje náš pot a ničí náš matrac. Lôžko je navyše výborným útočiskom pre roztoče, veľmi sa im tu darí a množia sa tu.

Ako ovplyvniť životnosť matraca?


Životnosť matraca môžeme ovplyvniť hneď niekoľkými spôsobmi. Matrac by sme mali pravidelne vetrať a čas od času tiež povysávať. Dvakrát do mesiaca by sme tiež mali vymeniť a vyprať lôžkoviny.

Najlepším riešením je chránič matracov. Ten môže predĺžiť životnosť vášho matraca až o niekoľko rokov. Poťah matraca je dnes už súčasťou základnej výbavy, ale chránič matraca vám môže zaistiť výraznú ochranu matraca. Chrániče neovplyvňujú funkčnosť matraca ani jeho kvalitu. Všetky vlastnosti matraca sú zachované, keďže chrániče sú navrhnuté tak, aby boli poddajné a pružné.

Vďaka chráničom matraca sa už nemusíte báť ani potu ani inej vlhkosti, ktorá by sa mohla dostať až do jadra matraca. Chrániče zabraňujú prienikaniu vlhkosti. Vďaka tomu sa tiež podmienky pre roztoče značne sťažujú, pretože vo vlhkom prostredí sa im lepšie darí.


Posledné články

Nočná cesta na toaletu: Vyberte úsporné a efektívne LED osvetlenie

Poznáte to. Prebudíte sa uprostred hlbokej noci a viete, že pokračovať v spánku proste nemôžete. Potme hľadáte pod posteľou papuče, palcom kopnete do nočného stolíka. Zaskučíte bolesťou a nechtiac zobudíte svoj spiaci proťajšok. Rýchlo otvárate dvere na chodbu a udriete sa do čela. Prečo tu nie je aspon malinké svetlo?
čítať viac

Ako sa prebudiť zo zimného spánku alebo 7 rád pre lepší spánok na jar

Kalendár nám už oznamuje príchod jari. Cítite sa stále unavení a nemôžete sa zbaviť tzv. Jarnej únavy? Poďte sa s nami prebudiť zo zimného spánku. Nasledujúcich niekoľko rád vám v tom určite napomôže.

čítať viac

Diskusia k článkuzadaný email nebude pri oktázke zobrazený