späť na zoznam článkov

Boj s alergiami vo vašej posteli - 1.diel

Alergia sa stala obávaným, avšak často používaným slovom v našej spoločnosti. Alergiou môže človek trpieť takmer na čokoľvek a život s ňou nie je rozhodne jednoduchý. V dnešnej dobe už môže byť človek alergický takmer na všetko. Nech už sa však jedná o alergiu na určitú potravinu, peľ, prach, zviera či bodnutie hmyzom, vždy sa s tým dá nejako bojovať a aspoň o niečo si uľahčiť život s alergiou.

AlergieZdroj: pixabay.com

Príznaky alergie:

  • pálenie, slzenie očí

  • nádcha– vodnatá nádcha, pálenie v nose, pocit upchatého nosa

  • opakované kýchanie

  • ekzém - začervenaná, svrbiaca koža na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách

Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané ťažkosťami so spánkom alebo aspoň pocitom únavy. Alergia človeka totiž veľmi vyčerpáva. 

Navyše sa tieto príznaky veľmi podobajú príznakom chrípky a prechladnutia. Avšak sú opakované a pri odstránení alergénu často úplne vymiznú.

Alergia môže spôsobiť:

  • zápal spojiviek 

  • astmu

Alergiami, čím ďalej častejšie trpia už deti a tak je dôležité vedieť, ako sa dá proti nim brániť a zlepšiť tak život s alergiou.

Lieky tlmia príznaky iba krátkodobo

Prvé vaše kroky pri podozrení na alergiu by mali mieriť k lekárovi. Ten nielen určí presný typ vašej alergie, ale aj odporučí ďalší postup. Je dôležité si uvedomiť, že lieky, ktoré vám predpíše, alergiu neliečia, iba zmierňujú jej príznaky a to bohužiaľ len krátkodobo. Samozrejme je to vítaná prvá pomoc a na čas sa vám uľaví, ale sú tu aj možnosti, ako s alergiou žiť dlhodobo a nemať v ruke neustále vreckovku.

Upratovanie v domácnosti alergika

Ak trpíte alergiou na prach najdôležitejším aspektom prevencie je upratovanie. Nebudeme vás tu strašiť upratovaním dezinfekciou, ide len o elimináciu alergénov do únosnej miery. Pomocníkom vám môžu byť spreje proti prachu alebo výkonný vysávač. Bohužiaľ ani výkonný vysávač vás nezbaví roztočov (roztočom sa budeme venovať v samostatnom článku) a hlboko usadeného prachu vo vašej posteli. Venujte teda starostlivosť svojmu matracu a posteľnému prádlu.

Pri výbere sa môžete orientovať napríklad stupňom, na ktorom sa dajú prať. Pokiaľ sa jedná o 60 stupňov a viac máte už zaručené čisté prostredie vo vašej posteli a tým aj kvalitný a kýchaním nerušený spánok.

Dôležitou súčasťou pre posteľ alergika je tiež rošt, ktorý umožní, aby sa vlhkosť, ktorá sa v matraci kumuluje, odvádzala zospodu postele preč.


Posledné články

Jar aj vo vašej spálni!

Jar prináša veľa krásnych vecí, na ktoré sa tešíme celú zimu. Prvé slnečné lúče hneď zlepšia každému náladu a prvé jarné kvietky vykúkajú z trávy. Poďme si jar pustiť aj do našich spální! Ako na to? Čítajte ďalej.

čítať viac

Naše telo nikdy nespí! Čo sa deje s telom počas spánku?

Občas nás môže vytrhnúť späť do reality sen, ktorý je taký živý, že sa z neho prebudíme počas noci, ale väčšinou nás prebudí až zazvonenie budíka. Naše telo však úplne nespí, ako by sme si mohli myslieť.
čítať viac