späť na zoznam článkov

Ako si privolať spánok

V dnešnej hektickej dobe plnej stresu trpí čoraz viac ľudí nespavosťou. A pretože spánok je základnou ľudskou potrebou, problémy s ním ovplyvňujú celý náš život. Negatívne sa totiž podpisuje na všetkých našich denných aktivitách a ak trvajú dlhší čas, môžu dokonca vyústiť v závažné zdravotné problémy. Predtým, než však siahnete po prášku na spanie, vyskúšajte iné spôsoby. Pilulky si ponechajte až ako najkrajnejšie riešenie v okamihu, keď všetky ostatné metódy zlyhajú.

Ako si privolať spánok

Menej znamená viac

Alfou a omegou je bezpochyby podklad, na ktorý sa noc čo noc ukladáte k spánku. Základné trio tvorí pohodlná a pevná posteľ, kvalitný matrac a posteľový rošt. S ďalším nábytkom to tu príliš nepreháňajte - okrem šatníkovej skrine už postačia len nočné stolíky, na ktoré môžete odložiť rozčítanú knihu, okuliare, pohár vody, box na vreckovky či plechovú dózu na drobnosti.

Sila rituálov

Vyskúšať môžete tiež najrôznejšie rituály pred spaním. Vydajte sa napríklad na dvadsaťminútovú večernú prechádzku, pustite sa do čítania pohodovej knihy, počúvajte obľúbenú hudbu, doprajte si upokojujúci kúpeľ. Alebo si do keramickej kanvice pripravte šálku bylinkového nápoja, ktorý vám poskytne fyzické i psychické uvoľnenie. Stavte napríklad na harmanček, medovku alebo valeriánu lekársku.

Dôležitosť prostredia

Dôležitú úlohu zohráva aj samotné prostredie spálne. Rad z nás sa sem pokúša dostať čo najviac vecí, ktoré sa nikam inam v domácnosti nezmestia. A tak vedľa postele stojí doska na žehlenie, vedľa šatníkovej skrine tróni rotoped a zvyšok voľného priestoru zaberá pracovný stôl s počítačom. V takto preplácanej izbe, kde na vás doslova volajú všetky povinnosti a pripomínajú sa resty, ktoré ste nestihli vybaviť, sa vám však zrovna pokojne zaspávať nebude. Bez milosti teda vyhoďte všetko, čo nemá so spánkom a relaxáciou nič spoločné - čím menej tu toho zostane, tým lepšie.

Úloha bytových doplnkov

Pokúste sa tu navodiť útulnú a intímnu atmosféru, stavte na bytové doplnky, ktoré určia štýl celého interiéru a stanú sa pomyselnou čerešničkou na torte. Ich význam je ale bohužiaľ často podceňovaný, pritom práve dekorácie do bytu utváraju skutočný domov. Do spálne sa skvele hodia sklenené svietniky - ako hlavný zdroj svetla by sa síce neosvedčili, ale svoje čaro nepochybne majú. Vnáša totiž aspoň kúsok romantiky do našej uponáhľanej doby. Tak, nájdite si pre nich miestečko aj vo vašej svätyni odpočinku!

Posledné články

Nočné smeny, ako sa lepšie vyspať? 2.diel

Každý znáša striedanie smien inak. Pre niekoho je oveľa ľahšie zvládať nočnú smenu a vyhovuje mu byť cez noc aktívny a cez deň odpočívať. Ranné vtáčatá naopak radšej pracujú skoro od rána cez deň, ale večer už sú skoro v posteli.

čítať viac

Nočné smeny, ako sa lepšie vyspať?

Veľká časť zamestnaní sa bohužiaľ, nezaobíde bez striedania ranných, popoludňajších a nočných smien, alebo sa jedná o tzv. dvanástky, kedy sa striedajú iba denné a nočné smeny. Pri striedaní smien je neustále narušovaný váš režim a to prináša telu veľkú fyzickú aj psychickú záťaž.

čítať viac