späť na zoznam článkov

8 rád pre ideálny spánok v zimnom období 2. diel

Spánok je veľmi dôležitý, ako pre našu fyzickú, ale hlavne aj pre psychickú kondíciu. To platí dvojnásobne v období zimných ponurých mesiacov, kedy nás vyčerpáva tma a chlad vonku. Veľa podnetov naraz môže nabúrať naše spánkové zvyky. Tie sú však nepostrádateľné pre naše následné fungovanie. Cez noc sa potrebujeme maximálne zregenerovať a dobiť energiu, aby lepšie odolávalo zlým vplyvom zimy a my si tak mohli užívať len to krásne, čo nám toto obdobie prináša. Spánok je navyše výborná prevencia pred nachladnutím a chrípkou, pretože odpočinutý organizmus je silnejší a nepodľahne chorobám tak ľahko.

Zimní období

Cvičením ku zdraviu i k správnemu spánku 

Odborníci sa zhodujú, že cvičenie má pozitívne účinky aj na zaspávanie. Dopomáha ku kvalitnejšiemu spánku, ale zároveň pomáha aj so vstávaním, ak ho zaradíte medzi svoje ranné činnosti.

Nemusíte denne drieť hodiny v posilňovni, aby ste unavili telo a večer rýchlo zaspali. Naopak zvýšenú fyzickú námahu pred spánkom neodporúčame. Ráno stačí krátka rozcvička alebo pretiahnutie svalov a uvidíte, že vám vaše telo za pár týždňov poďakuje. Dôležité je prinútiť sa k tejto činnosti aj v pomerne lenivých zimných mesiacoch a vytvoriť si tak zdravý návyk, ktorý nám iste vydrží aj po zvyšok roka.

Preč s kofeínom

Že kofeín nie je dobré piť vo večerných hodinách, je známa vec. Ak máte však problémy so spánkom, vyvarujte sa mu úplne. Konzumácia kofeínu v dopoludňajších hodinách je v poriadku, ale v tých popoludňajších už kávu radšej vymeňte za ovocný alebo bylinkový čaj.

Ideálne je zhruba pol hodinu až hodinu pred spaním vypiť medovkový čaj, ktorý má skvelé upokojujúce účinky na náš organizmus a napomáha tak rýchlejšiemu zaspávaniu. V tomto zimnom čase tiež krásne prehreje zvnútra.

Ani zima, ani teplo

Ideálna teplota na spánok je zhruba o 2 ° nižšia ako v ostatných miestnostiach. Ak máte v spálni teplejšie, môžete sa budiť teplom alebo smädom. Naopak chladnejšie prostredie nám nepridá u ranného vstávania, kedy sa nám nechce z vyhriatych perín. Stiahnite si na noc kúrenie o pár stupňov.

Krátke vyvetranie pred spaním a po prebudení je výborným pomocníkom aj napriek tomu, že je vonku zima. Vzduch v miestnosti sa vymení a vám sa bude hneď zaspávať lepšie.

A aké prikrývky?

O matracoch sme už hovorili v prvej časti tohto článku, ale tiež prikrývkam by sme mali venovať pozornosť. Aj prikrývky majú svoje špecifiká. Niektoré sú vhodnejšie na leto, iné na zimu. Na trhu sa objavujú aj tzv. celoročné prikrývky, tie sú vhodné po celý rok.

Naše babičky spávali pod pravou perinou s perím. Ak však chcete na zimu prikrývku vymeniť, dnes už existuje veľa variantov využívajúci moderné materiály. Tie dokážu zabezpečiť vysokú hrejivosť a pritom sú príjemne ľahké a splývavé. Vhodný je za každých okolností paplón s vyššou gramážou náplne, práve tá je určená práve pre chladnejšie obdobie a pre tých z vás, ktorí sa radi zaboria do objemnej prikrývky.

Ďalšie rady, ako dosiahnuť ideálny spánok v zime nájdete v prvej časti článku, 8 rád pre ideálny spánok v zimnom období.


Posledné články

Jar aj vo vašej spálni!

Jar prináša veľa krásnych vecí, na ktoré sa tešíme celú zimu. Prvé slnečné lúče hneď zlepšia každému náladu a prvé jarné kvietky vykúkajú z trávy. Poďme si jar pustiť aj do našich spální! Ako na to? Čítajte ďalej.

čítať viac

Naše telo nikdy nespí! Čo sa deje s telom počas spánku?

Občas nás môže vytrhnúť späť do reality sen, ktorý je taký živý, že sa z neho prebudíme počas noci, ale väčšinou nás prebudí až zazvonenie budíka. Naše telo však úplne nespí, ako by sme si mohli myslieť.
čítať viac